68-letni Gašparovič, ki ga podpirata dve največji vladni stranki, socialni demokrati in nacionalisti, je po skoraj vseh preštetih glasovih zbral več kot 55 odstotkov glasov, njegova tekmica, desnosredinska opozicijska kandidatka Iveta Radičova, pa nekaj manj kot 45 odstotkov.
Volilna udeležba je bila 51-odstotna, kar je nekaj odstotkov več od napovedane.
Pred drugim krogom so se sicer pojavljala ugibanja, da bi lahko Radičova, profesorica sociologije in nekdanja ministrica za socialne zadeve, presenetila Gašparoviča, saj naj bi združila glasove na desnici, vendar se to ni zgodilo.
Ponovitev zgodbe iz prvega kroga
V prvem krogu 21. marca je z 46,71 odstotka glasov slavil Gašparovič, Radičova pa je takrat prepričala 38 odstotkov volivcev.
Volitve so bile posredno tudi preizkus zaupanja levičarskemu premierju Robertu Ficu, ki je v zadnjem času zaradi nezadovoljivih ukrepov ob gospodarski krizi izgubil veliko podpore.
Predsedniški položaj na Slovaškem ima sicer predvsem ceremonialno vlogo, saj predsednik predstavlja državo in ratificira mednarodne pogodbe, ima pa tudi pravico do veta na zakone, razpis referenduma in pomilostitev.
A. P.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje