Gianfranco Fini je poskrbel za nepričakovano vroči 'ferragosto', ko naj bi se Italijani predali kolektivnemu počitnikovanju, zdaj pa premlevajo ločitev dolgoletnih političnih zaveznikov. Foto: EPA
Gianfranco Fini je poskrbel za nepričakovano vroči 'ferragosto', ko naj bi se Italijani predali kolektivnemu počitnikovanju, zdaj pa premlevajo ločitev dolgoletnih političnih zaveznikov. Foto: EPA

Vodstvo italijanskega parlamenta, ki mu predseduje Gianfranco Fini, s katerim se je Silvio Berlusconi dokončno sprl v četrtek, je odločilo, da bodo poslanci o nezaupnici državnemu podsekretarju na pravosodnem ministrstvu Giacomu Caliendu glasovali to sredo.

Odločilen spopad nekdanjih zaveznikov?
Po četrtkovem dokončnem razhodu s Finijem, zaradi katerega je Berlusconijevo Ljudstvo svobode (PDL) v preteklih dneh zapustilo več kot 30 poslancev, ni povsem gotovo, ali vlada v poslanski zbornici še uživa večinsko podporo. Italijanski dnevnik La Stampa tako že napoveduje "odločilen spopad" dveh dolgoletnih političnih zaveznikov.

Tudi če bi Caliendu v sredo izglasovali nezaupnico, to za Berlusconijevo vlado ne bi imelo hujših neposrednih posledic, bi ji pa poslalo zelo jasen signal, da izgublja svojo prevlado v poslanskih vrstah.

Jabolka spora - korupcija v PDL-ju
Finijevi privrženci, ki so se odločili za izstop iz PDL-ja in oblikovanje nove poslanske skupine, zagotavljajo, da bodo v parlamentu še naprej podpirali vladajočo koalicijo, a kako bodo glasovali v zvezi s Caliendom, za zdaj ni znano.

Eden poglavitnih razlogov za razhod je bilo namreč prav odločno vztrajanje Finija, da je treba v vrstah PDL-ja, ki ga skoraj vsakodnevno pretresajo korupcijski škandali, izvesti temeljito "čistko" in da morajo javni uslužbenci pri tem zadostiti visokim standardom.

Caliendo naj bi bil član lože P3
Nezaupnico Caliendu je namreč sprožil škandal, povezan s t. i. tajno politično ložo P3, ki naj bi ji pripadalo več visokih predstavnikov PDL-ja. Gre za nezakonit politični kartel, ki naj bi skušal prodreti v javne institucije ter na različne načine vplivati na politične in gospodarske odločitve v Italiji. Ker Caliendo, proti kateremu so prejšnji torek uradno sprožili preiskavo, vse očitke in tudi pozive k odstopu zavrača, je opozicija v parlamentu vložila predlog nezaupnice.