S tem se je veleposlanik Mor odzval na incident, ki se je zgodil prejšnji teden, ko je na novem spomeniku žrtvam holokavsta v Varaždinu nekdo narisal ustaški simbol in kljukasti križ.
"Prepričan sem, da si bodo pristojne institucije na Hrvaškem še naprej prizadevale, da bi storilce čim prej našli in jih predali pravosodju. Primeren čas je tudi, da bi popolnoma prepovedali vsakršno uporabo zloglasnega pozdrava Za dom spremni," piše v sporočilu izraelskega veleposlanika v Zagrebu.
Nacistični in ustaški simbol na spomeniku
Varaždinska policija je na svoji spletni strani sporočila, da raziskuje okoliščine, v katerih je neznani storilec na spomenik žrtvam holokavsta v Varaždinu med 20. in 22. novembrom s črno barvo narisal kljukasti križ in ustaški simbol, tj. črko U. Objavili so tudi fotografijo spomenika, na katerem sta videti nacistična in ustaška simbola.
Spomenik je narejen iz opek, ki so jih delali taboriščniki v ustaškem koncentracijskem taborišču v Jasenovcu med drugo svetovno vojno. Pred kratkim so ga postavili v parku nasproti varaždinske sinagoge, ki jo obnavljajo.
Več podobnih primerov ostalo nekaznovanih
Hrvaški zakoni sicer prepovedujejo uporabo zloglasnega ustaškega pozdrava, a pravosodna praksa pri sodbah za tovrstne primere ni enotna, saj se je več primerov končalo z oprostilno sodbo.
Mor: Obstajajo ljudje, ki se niso ničesar naučili iz zgodovine
Varaždin je bilo eno prvih hrvaških mest v času Neodvisne države Hrvaške, v katerem so ustaši izvajali rasne zakone, večino takratnih Judov iz tega mesta pa so poslali v različna ustaška in nacistična koncentracijska taborišča.
Veleposlanik Mor je med drugim poudaril, da vandalizem v Varaždinu jasno kaže, da na Hrvaškem obstajajo ljudje, ki se niso ničesar naučili iz zgodovine ene največjih tragedij človeštva, ki so jo nacisti in njihovi sodelavci storili judovskemu narodu v Evropi.
Poudaril je, da duh sprave, ki ga je bilo videti na Hrvaškem, ni ustavil skrajnežev, ki še naprej zanikajo holokavst in zmanjšujejo pomen zločinov, ki jih je ustaški režim storil Judom, Srbom, Romom ter antifašistom v Jasenovcu.
Ustaško geslo
Hrvaška vlada na čelu s premierjem Andrejem Plenkovićem upošteva priporočila svojega sveta za spopadanje s posledicami nedemokratičnih totalitarnih režimov, da so pri uporabi ustaškega gesla mogoče izjeme ob spominskih slovesnostih, v katerih sodelujejo pripadniki nekdanjih paravojaških hrvaških obrambnih sil (HOS), ki so med nedavno vojno na Hrvaškem prav tako uradno uporabljali pozdrav Za dom spremni.
Ustaško geslo je uzakonjeno tudi v uradnem grbu HOS-a, in sicer je šlo za vojaške enote, ki jih je organizirala skrajna desničarska Hrvaška stranka prava (HSP) v začetku vojne na Hrvaškem leta 1991.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje