V pogovoru za revijo The Rolling Stone - članek bo pod naslovom The Runaway General (Pobegli general) objavljen šele v petek - je McChrystal povedal kar nekaj "krepkih".
Za ameriškega veleposlanika v Kabulu Karla Eikenberryja je dejal, da "čuti, da ga je prevaral", norčeval pa se je tudi iz podpredsednika Joea Bidna, saj je novinarju v smehu dejal: "Ali me sprašujete o Joeu Bidnu? Kdo je to?" Nič bolj prijazen ni bil niti do posebnega odposlanca ZDA za Pakistan in Afganistan Richarda Holbrooka. Ko je pogledal na telefon, je McChrystal izjavil: "Oh ne, še eno elektronsko sporočilo od Holbrooka. Ne želim ga niti odpreti." Za predsednika Baracka Obamo pa je dejal, da ga je "razočaral".
Omenjena revija je zapisala, da se McChrystal - opisali so ga kot "samotnega volka" - in Obama že od vsega začetka nista ujela in da general niti nekaterih svojih vojakov ne more prepričati, da je z njegovo strategijo mogoče zmagati v vojni. Ameriški predsednik je sicer McChrystala že lani poklical na zagovor, ker je preveč glasno zahteval dodatne vojake v Afganistanu.
Obama je "zelo jezen"
Iz Bele hiše so nato sporočili, da je predsednik Obama "zelo jezen" zaradi McChrystalovih opazk in da so glede njegove usode odprte še vse možnosti. "Predsedniku sem včeraj pokazal članek in zelo ga je razjezil," je dejal predstavnik Bele hiše Robert Gibbs. "Tako kot je dejal že obrambni minister Robert Gates, nobenega dvoma ni, da je McChrystal naredil velikansko napako - napako, o kateri se bo lahko zagovarjal v sredo."
Danes se je pokesal
McChystal se je sicer za vse izjave že opravičil. "Iskreno se opravičujem. To je bila napaka, ki se je zgodila zaradi slabe presoje in se ne bo več ponovila." Dodal je, da Obamo in njegov varnostni kabinet ter civilne voditelje in vojake, ki se borijo v tej vojni, izjemno spoštuje in da ostaja zavezan uspešnemu izidu vojaške operacije. Spravljiv je bil tudi veleposlanik Eikenberry, ki je kljub kritiki na svoj račun poudaril, da je "v celoti zavezan sodelovanju z generalom in sodelovanju civilno-vojaške ekipe pri njenem uresničevanju".
Odstopil njegov svetovalec
Medtem ko je nad McChrystalovimi besedami "globoko razočaranje" izrazil načelnik štaba združenih poveljstev ameriške vojske admiral Mike Mullen, pa mu je afganistanski predsednik Hamid Karzaj ponudil svojo podporo. "Predsednik močno podpira tako McChrystala kot njegovo strategijo za Afganistan in je prepričan, da je najboljši poveljnik, kar ga je ZDA poslala v državo v devetih letih," je dejal Karzajev predstavnik. McChrystalove kritike pa so sicer že zahtevale prvo žrtev, saj je odstopil njegov svetovalec za odnose z javnostjo Duncan Boothby.
Kljub izjavam je ameriškemu generalu podporo ponudil tudi generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen. Njegov urad je sporočil: "Članek v Rolling Stonu je precej ponesrečen, a je vendarle le članek. Smo sredi zelo resnega konflikta in generalni sekretar ima polno zaupanje v generala in njegovo strategijo."
Obama je sicer v napotitev dodatnih 30.000 vojakov v Afganistan privolil šele po več mesecih premisleka, kar je mnoge v ameriški vojski spravilo v neprijeten položaj. Bela hiša je hkrati s povečanjem števila vojakov objavila tudi datum začetka umika iz te nemirne azijske države.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje