Maroške oblasti so sporočile, da sta zaradi vbodnih ran umrla policist in gasilec, po podatkih gibanja za neodvisnost Zahodne Sahare Polisario pa je bilo ubitih 13 ljudi, več sto pa ranjenih.
Predstavnik Polisaria Buharaja Bejun je dejal, da so maroške varnostne sile napadle taborišče Agdajm Izik v mestu Lajoun, kjer naj bi bilo v šotorih več kot 20 tisoč ljudi. Bejun je povedal, da so maroške sile s helikopterjev izstreljevale rakete, ki so eksplodirale v zraku, da bi protestnike pregnali iz taborišča, v več šotorih pa so podtaknili ogenj.
Razgnani taboriščniki zažigali avtomobile
Vojska naj bi uporabila tudi solzivec in vodne topove. Priče so povedale, da so bile tarče napadov ob moških tudi ženske in otroci ter starejši ljudje. Polisario je mednarodno skupnost, še posebej Varnostni svet ZN-a, pozval, da od Maroka zahteva takojšnje prenehanje napadov na neoborožene civiliste.
Razgnani protestniki so po prisilni izselitvi protestirali na ulicah Lajouna ter blokirali ceste z gorečimi drevesi, zažigali avtomobile in metali kamenje v policijo. Aretiranih naj bi bilo več ljudi.
Maroško notranje ministrstvo trdi, da želi policija aretirati kriminalce in druge, ki so protest izkoriščali v politične namene in skušali spodkopati pogajanja med vlado in prebivalci taborišča.
Spor vse od priključitve leta 1975
Spopad zaradi rušenja protestnega taborišča, v katerem je v zadnjem mesecu živelo več tisoč ljudi, ki zahtevajo delo in boljše življenjske razmere, se je zgodil tik pred tem, ko naj bi se začela pogajanja pod okriljem ZN-a o Zahodni Sahari, nekdanji španski koloniji, ki si jo je Maroko priključil leta 1975.
Polisario želi v Zahodni Sahari pripraviti referendum o neodvisnosti, ki ga je ZN predlagal leta 1991. Maroko to možnost zavrača in ponuja avtonomijo temu redko poseljenemu, a s fosfati bogatemu ozemlju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje