Pogajanja sicer še kar potekajo, a je iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif že opozoril, da četrtega dne ne bo in bo potreben nov krog čez od sedem do deset dni.
"Upam, da bo šesterica kar najbolje izkoristila to izjemno priložnost, ki jo je mednarodni skupnosti ponudila iranska država, tako da bomo lahko v doglednem času prišli do pozitivnih rezultatov," pa je dejal Rohani.
Ugledna druščina
S pogajanj sicer po kapljicah prihajajo tako optimistične kot pesimistične ocene glede morebitnega dogovora. Strani naj bi si bile blizu, a hkrati še vedno na različnih bregovih.
So pa v Ženevo ob Zarifu prišli tako ameriški državni sekretar John Kerry, ruski zunanji minister Sergej Lavrov, njegov francoski kolega Lauren Fabius, britanski zunanji minister William Hague ter vodja nemške diplomacije Guido Westerwelle. Kitajsko pa predstavlja namestnik zunanjega ministra Li Baodong.
Srečanje v Ženevi se je sicer začelo v četrtek, prvotno pa naj bi trajalo samo do petka. Pogajajo pa se o začasnem dogovoru, ki bi omogočil oblikovanje časovnega okvira za izčrpnejši dogovor glede spornega jedrskega programa. Na mizi naj bi bila omejitev iranskega bogatenja urana v zameno za začasno omilitev določenega dela mednarodnih sankcij proti Iranu.
A kot je v Ženevi povedal Fabius, se Iran upira zahtevam velesil, da bi prenehal z bogatenjem urana na visoke stopnje in gradnjo reaktorja za proizvodnjo plutonija v Araku. "Pred nami je še veliko dela," pa je dejal Westerwelle.
Iran je sicer pod mednarodnimi sankcijami zaradi zaskrbljenosti Združenih narodov, da se za iranskim jedrskim programom skrivajo načrti za izdelavo jedrskega orožja, Iran pa vztrajno trdi, da je njegov jedrski program miroljubne narave.
"Izkoristiti trenutek"
Britanski zunanji minister William Hague je pred začetkom pogovorov pogajalce pozval, naj "izkoristijo trenutek" in sklenejo dogovor, namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov pa je napovedal, da v Ženevi pričakujejo "dolgoročno rešitev, na katero čaka ves svet".
Preboj v Ženevi je sicer mogoč, vendar vprašljiv. Pričakuje se pisni dogovor med Iranom in šesterico velesil. Čeprav niso znane še nobene podrobnosti, opazovalci ugibajo, da bo Teheran za pol leta zamrznil svoje jedrske dejavnosti v zameno za omilitev mednarodnih sankcij, zaradi katerih zelo trpi iransko gospodarstvo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje