Če Morawieckemu ne uspe sestaviti vlade, bo na vrsti Turk. Foto: Reuters
Če Morawieckemu ne uspe sestaviti vlade, bo na vrsti Turk. Foto: Reuters

Duda, ki je povezan s PiS-om, katerega član je bil, preden je postal predsednik, je v ponedeljek prvo priložnost za sestavo vlade ponudil Morawieckemu, čeprav ga je opozicija večkrat pozvala, naj mandat podeli nekdanjemu poljskemu premierju Donaldu Tusku, čigar Državljanska koalicija (KO) je na čelu opozicijskega zavezništva, ki je na parlamentarnih volitvah pred dobrimi tremi tedni premagalo PiS.

Tuskova koalicija namerava vlado oblikovati s sredinskim zavezništvom Tretja pot in levo Novo levico. Skupaj imajo 248 poslancev v 460-članskem parlamentu.

Duda je v ponedeljek zvečer svojo odločitev utemeljil s tem, da želi nadaljevati parlamentarno tradicijo, po kateri zmagovalna stranka kot prva dobi možnost sestaviti vlado. Predstavniki opozicije so po drugi strani kritični do njegove odločitve, saj menijo, da bi lahko podelitev mandata Morawieckemu dodatno odložila proces spremembe oblasti v državi.

Po mnenju opozicije predsednik Duda s tem odplačuje svoje dolgove strankam, ki so ga pripeljale na položaj. Wlodzimierz Czarzasty iz Nove levice je sicer prepričan, da predsednikova odločitev ne bo veliko spremenila in da se bo postopek prenosa oblasti zavlekel le za za dva do tri tedne.

Namestnik vodje PiS-a Marek Suski je Dudovo potezo na poljski televiziji označil kot "salomonsko odločitev". Ob tem je opozoril, da je Duda za "višjega maršala" imenoval opozicijskega politika Mareka Sawickega, ki je bil pod Tuskom dvakrat kmetijski minister. Gre sicer v večini za simbolično vlogo, ki jo ima eden najstarejših poslancev, ki nato predseduje prvemu zasedanju sejma po volitvah, preden je izbran novi predsednik parlamenta.