V zaupnem poročilu ZN-a, do katerega se je dokopal Reuters, piše, da je tehnologija med obema državama potovala s pomočjo tretje države, ki naj bi bila po trditvah neimenovanih diplomatov Kitajska. Poročilo je Varnostnemu svetu ZN-a predal t. i. odbor strokovnjakov, skupina, ki nadzira spoštovanje sankcij ZN-a, ki jih je svetovna organizacija uvedla proti Pjongjangu, potem ko je Severna Koreja izvedla dva jedrska poskusa v letih 2006 in 2009.
Sankcije so vključevale prepoved trgovanja z jedrsko in balistično tehnologijo s Severno Korejo kot tudi embargo na orožje. ZN je prepovedal tudi trgovanje s številnimi severnokorejskimi podjetji in pozival k prepovedi potovanja ter zamrznitvi premoženja nekaterih severnokorejskih posameznikov.
Kitajska ni zadovoljna s poročilom
"Sumimo, da so prepovedani predmeti, povezani z balističnimi izstrelki, potovali med Demokratično ljudsko republiko Korejo in Islamsko republiko Iran na rednih letih letalskih družb Air Koryo in Iran Air," med drugim piše v poročilu, ki dodaja, da so letala po navadi letela z letališč ali na letališča, kjer niso imeli nadzora in varnosti, ki jih imajo zdaj na potniških in tovornih terminalih.
Številni diplomati iz Varnostnega sveta so za Reuters povedali, da Kitajska ni zadovoljna s poročilom. Peking je v preteklosti že preprečil objavo poročil o Severni Koreji in Sudanu. Na začetku tedna je Rusija podobno preprečila poročilo odbora o Iranu.
"Pjongjang bi morali prisiliti k opustitvi programa"
Ameriška, izraelska in nekatere evropske vlade trdijo, da je Severna Koreja pomagala Siriji obnoviti jedrski reaktor, ki ga je Izrael uničil leta 2007. Odbor v poročilu trdi, da je severnokorejski program bogatenja urana, za katerega Pjongjang trdi, da je namenjen za civilne potrebe, "namenjen predvsem vojaškim namenom". Dodaja, da bi morali Severno Korejo prisiliti k opustitvi njenega programa za bogatenje urana in da bi morali vse vidike programa nadzorovati mednarodni inšpektorji.
Poročilo izraža zaskrbljenost zaradi varnosti severnokorejskega jedrskega kompleksa Jongbjong, češ da bi lahko "neodgovorna razgraditev ali podiranje v Jongbjongu povzročila okoljsko katastrofo".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje