Portugalska vlada je kot odgovor na izjavo predsednika Marcela Rebela de Souse, ki je dejal, da bi Portugalska lahko našla načine za izplačilo odškodnine svojim nekdanjim kolonijam, v soboto sporočila, da Lizbona ne namerava plačati odškodnine za čezatlantsko suženjstvo in kolonializem.
V izjavi so zapisali, da si Portugalska prizadeva za "poglobitev medsebojnih odnosov, spoštovanje zgodovinske resnice ter vse bolj intenzivno in tesno sodelovanje, ki temelji na spravi med bratskimi narodi". Ob tem pa je vlada poudarila, da ni sprožila nobenega "postopka ali programa posebnih ukrepov" za plačilo odškodnine. V izjavi piše še, da sedanja politika sledi istim smernicam kot politika prejšnjih vlad.
Portugalska je s svojimi nekdanjimi kolonijami ohranila dobre odnose, zlasti z vidika finančnega in gospodarskega sodelovanja, so na vladi še zapisali v izjavi.
Ideja o plačilu odškodnin zaradi suženjstva je vedno bolj aktualna
Predsednik Rebelo de Sousa je v torek na srečanju s tujimi dopisniki dejal, da Portugalska "v celoti sprejema odgovornost" za krivice iz preteklosti. "Plačati moramo svojo ceno," je dejal. "Ali obstajajo dejanja, ki niso bila kaznovana in odgovorni niso bili aretirani? Poglejmo, kako lahko to popravimo."
Ideja o plačilu odškodnin za čezatlantsko suženjstvo je po vsem svetu vedno bolj aktualna, vključno s prizadevanji za ustanovitev posebnega sodišča za to vprašanje. Aktivisti zagovarjajo, da je treba plačati odškodnino in uskladiti javne politike neenakosti, ki jih je povzročila portugalska preteklost, vključno s sistemskim rasizmom.
"Priznanje preteklosti in prevzemanje odgovornosti sta pomembnejši kot opravičilo"
Rebelo de Sousa je lani dejal, da bi se morala Portugalska opravičiti za preteklost, vendar se je ustavil in ni izrekel celotnega opravičila. V torek je dejal, da sta priznanje preteklosti in prevzemanje odgovornosti za to pomembnejši kot opravičilo.
Kolonialno obdobje Portugalske je trajalo več kot pet stoletij, dekolonizacija nekaterih afriških držav pa je bila izvedena šele leta 1974 po padcu avtoritarnega režima Estado Nova.
Med 15. in 19. stoletjem so portugalske ladje čez Atlantik nasilno prepeljale šest milijonov Afričanov in jih prodale v suženjstvo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje