Odbor za obrambo spodnjega doma britanskega parlamenta je premierja Davida Camerona še opozoril, da bi lahko odpoklic enot do konca leta 2014 ogrozil strategijo mednarodne koalicije v tej nemirni azijski državi.
Prihodnje leto jih bo ostalo 9.000
Britanski obrambni minister Liam Fox je namreč pred časom napovedal, da je, čeprav jih čaka "še precej dela", popoln umik britanskih vojakov v dobrih treh letih izvedljiv in mogoč cilj. Cameron pa je med nedavnim obiskom Afganistana napovedal odpoklic 500 vojakov, kar pomeni, da bi v državi septembra leta 2012 ostalo še 9.000 pripadnikov britanskih oboroženih sil. Dodal je, da si želi, da bi "njegovi" vojaki vojaške misije končali do konca leta 2014, kar je tudi rok, do katerega naj bi koalicijske sile ves nadzor nad varnostjo prenesle na afganistansko oblast.
Talibani po tiho čakajo na umik?
A poslanci v svojem poročilu svarijo, da obstajajo resni dvomi, da sta afganistanska policija in vojska pripravljeni na prevzem varnosti izključno v svoje roke, ter dodali, da bi moral biti britanski umik usklajen z dejanskim dogajanjem na afganistanskih tleh. "Pomembno je, da napovedani umik med Afganistanci ne povzroči strahu in jim da občutka, da smo jih pustili na cedilu, hkrati pa talibani ne smejo računati na to, da se morajo le potuhniti, dokler se mednarodne sile Isaf ne umaknejo," piše.
Kritizirali so tudi ministrstvo za obrambo, ki poslancev in drugih ministrov pod vladavino Tonyja Blaira leta 2006 ni primerno in v zadostni meri opozorilo na vse nevarnosti, ki so jim bili britanski vojaki izpostavljeni v provinci Helmand, in to še v času, ko je imel London svoje vojake tudi na bojiščih v Iraku. "Tri leta so imele britanske sile pomanjkljivo bojno opremo, saj so oblasti zagotavljale, da je vse v najlepšem redu."
Dodali so, da niti zdaj še niso prepričani, da imajo vojaške sile v Afganistanu dovolj helikopterjev, saj so se tudi prejšnja zagotovila vlade izkazala za napačna in nezanesljiva.
Minister Fox je v odzivu na kritike dejal, da je jasno, da je bilo leta 2006, ko so britanske enote prihajale v Helmand, narejenih precej napak, da pa se je stanje od leta 2009 izboljšalo. "Čeprav bomo državo zapustili, ne bodo zapustili Afganistancev, saj jim zagotavljamo, da jih bomo urili v tem, da bodo znali poskrbeti sami zase," je še dodal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje