Londonski župan Livingstone se je med prvimi v ponedeljek peljal v službo z metrojem. Foto: EPA
Londonski župan Livingstone se je med prvimi v ponedeljek peljal v službo z metrojem. Foto: EPA
Na prizorišče napadov ljudje nosijo rože v spomin na žrtve. Foto: EPA
Policija je pohvalila odziv ljudi. Foto: EPA

Britanska policija je za kratek čas zaprla več ulic v središču Londona, potem ko so na območju Whitehalla našli sumljiv paket.

V bližini območja je tudi sedež britanske vlade in zunanjega ministrstva, zaprto pa je bilo tudi območje, kjer imata sedež zgornji in spodnji dom parlamenta. V bližini vladnega poslopja naj bi policija evakuirala dva avtobusa, enega pa celo preiskala.

Že zjutraj je policija je prebivalce Londona pozvala, naj se odpravijo v službo in napadalcem pokažejo, da se niso uklonili. Dodal je, da bi v nasprotnem primeru zmagali teroristi.

Blair: Za napadi skrajneži
Britanski premier Tony Blair je dejal, da so četrtkov napad v Londonu najverjetneje izpeljali islamski skrajneži. Menil je, da za napadom stojijo ljudje, ki so odgovorni tudi za zločine v New Yorku, Madridu, na Baliju, v Maroku, Savdski Arabiji in drugih krajih. Ob tem se je zavezal, da jih bodo preganjali, dokler ne pridejo pred roko pravice.

Napad je Blair, ki je govoril v britanskem parlamentu, označil za morilsko klanje nedolžnih. Pohvalil pa je mirnost, ubogljivost in pogum prebivalcev britanske prestolnice. Napovedal je tudi žalno slovesnost, njen datum pa še ni znan.

Preiskave ne bo
Britanski premier Tony Blair naj bi danes pred poslanci zavrnil pobudo o odprtju preiskave o napadih. Poudaril bo svoje zaupanje v obveščevalne službe in zavrnil zahtevo konservativcev. V zvezi z napadi pa so na Poljskem preiskali stanovanje nekega britanskega državljana pakistanskega porekla, ki živi v tej državi.

Prva uradna identifikacija
V londonskih bolnišnicah še vedno zdravijo 56 ljudi, ranjenih v napadih. Opoldne so se z minutama molka spomnili žrtev napada, po napovedih kulturne ministrice Tesse Jowell pa obstaja možnost gradnje spominskega centra za žrtve.

Žalna knjiga
Prva uradno identificirana žrtev napada je 53-letna Susan Levy iz Heartsa. Življenje je izgubila v podzemni železnici v bližini postaje King's Cross. Poleg nje je umrlo še 48 ljudi, več kot 700 pa jih je bilo ranjenih. Londonski župan Ken Livingstone je odprl žalno knjigo, v katero se lahko vpišejo vsi. Tudi v Ljubljani je še danes na britanskem veleposlaništvu odprta žalna knjiga, v katero se je že v petek med drugimi vpisal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Velik odziv ljudi
Policija pa je pohvalila odziv ljudi na njihovo prošnjo, naj jim pošljejo fotografije, posnete na prizoriščih napadov. Na elektronski naslov naj bi po besedah policije dobili ogromno fotografij, s pomočjo katerih so dobili kar nekaj pomembnih podatkov. Tudi telefonska policijska linija je bila zelo uspešna, saj jo je poklicalo več kot 1.700 ljudi.