Novinarko RTV Slovenija in dobro poznavalko razmer na Kitajskem smo v MMC-jevo spletno klepetalnico povabili ob 20. obletnici krvavega zatrtja protestov na Trgu nebeškega miru v Pekingu.
Glede poročanja zahodnih medijev o tem dogodku je dejala: "Malce je le bilo navijaštva, pa presenečenja tudi. Spomnim se pogovora z nekim ameriškim strokovnjakom za Kitajsko dve leti po dogodku v ZDA. Omenila sem mu, da se je že leto dni predtem čutilo, da so kitajske reforme v krizi, in ga vprašala, kako to, da tega ni videl. Pa mi je odgovoril nekako takole: ameriška vlada je imela dobre odnose s Kitajsko in zato o negativnih stvareh pač nismo veliko pisali. Res pa je, da - navijaštvo ali ne - je prav VSE šokirala brutalnost rekacije kitajskih oblasti."
Dodala je, da števila žrtev takratnih dogodkov ni mogoče jasno oceniti, gibljejo se med 300 in 3.000. "Pa še to ni gotovo. Vsi namreč govorimo o pokolu na Tiananmenu v Pekingu, toda demonstracije so bile, če naštejem samo nekatere, tudi v Nankingu, pa Čengduju in Šanghaju. Zlasti v Čengduju je bil upor krvavo zatrt, bolj krvavo kot v Pekingu."
Doberškova, ki se je sicer naučila 2.000 kitajskih pismenk, je bila med protesti v Ljubljani, a to državo je pozneje večkrat obiskala. Ali meni, da bo kdaj sprožena uradna preiskava o dogodkih na Trgu nebeškega miru? "Mogoče v daljni prihodnosti. Za prikrito priznanje napak Mao Cetunga so rabili kar nekaj desetletij."
A. P.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje