Nagrado so ji namenili za desetletja zavzemanja za pravice migrantov in beguncev v Braziliji, kjer je tisočim pomagala pri urejanju dokumentov, iskanju zatočišča, dostopu do hrane, zdravljenja in dela.

UNHCR je v utemeljitvi poudaril njeno delo na področju beguncev in razseljenih oseb, ki je bilo po mnenju urada odločilno pri oblikovanju javnih politik – zlasti pri sprejemanju zakona o beguncih leta 1997, ki je zaščito pravic beguncev v Braziliji uredil v skladu z mednarodnimi standardi.

Podobno vlogo je Milesi imela pri sprejemanju zakona o migracijah leta 2017, ko ji je uspelo povezati različne skupine in spodbuditi brazilske poslance k njegovemu sprejetju, sporočilo UNHCR-ja povzema francoska tiskovna agencija AFP.

"Ne bojim se ukrepati, čeprav ne dosežemo vsega, kar si želimo. Če se nečesa lotim, sem pripravljena narediti vse, da to uresničim," je svoj odnos do dela v izjavi opisala 79-letna redovnica. Pri delu za migrante in begunce jo po njenih besedah spodbujajo njihove vse večje potrebe po pomoči, sprejemanju in vključevanju.

Milesi, ki je tudi socialna delavka in pravnica, v Braziliji vodi Inštitut za migracije in človekove pravice, eno od glavnih humanitarnih organizacij v državi.

Nansenova nagrada v vrednosti 150.000 dolarjev (okoli 137.000 evrov) je poimenovana po norveškem znanstveniku, humanitarcu in prvem visokem komisarju ZN-a za begunce Fridtjofu Nansenu. Od leta 1954 jo podeljujejo posameznikom, skupinam ali organizacijam za izjemno delo v korist beguncev ter drugih razseljenih oseb ali oseb brez državljanstva.

Lani je nagrado prejel nekdanji begunec Abdulahi Mire iz Somalije za projekte na področju izobraževanja v Keniji. Med prejemnicami Nansenove nagrade sta tudi nekdanja ameriška prva dama Eleanor Roosevelt in nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel.

Milesi bodo nagrado podelili 14. oktobra. Ob tem bo UNHCR podelil še štiri nagrade za humanitarne prispevke v regijah Afrike, Azije in Pacifika, Evrope ter Bližnjega vzhoda in severne Afrike. Častno omembo pa bodo namenili prebivalcem Moldavije za prizadevanja pri sprejemu več kot milijona ljudi, ki so pobegnili pred vojno v sosednji Ukrajini.