Poteza je sprožila odpor vlade in vodstva vojske, ki je že zagrozilo z odpuščanjem rezervistov, ki so podpisali pismo.
Podpisniki so vlado premierja Benjamina Netanjahuja obtožili, da nadaljuje vojno v Gazi zaradi "političnih in osebnih interesov", in ne zaradi varnosti Izraela.
Izraelski politični vrh so pozvali, naj da prednost dogovoru o osvoboditvi vseh talcev, ki ostajajo v Gazi, tudi če bi to pomenilo konec vojne proti palestinskemu gibanju Hamas.
Nadaljevanje spopadov bi lahko vodilo k nadaljnjim smrtim talcev, pa tudi izraelskih vojakov in nedolžnih civilistov, so opozorili.
Med podpisniki pisma so večinoma upokojeni pripadniki izraelskih zračnih sil, vendar pa je med njimi tudi nekaj trenutnih rezervistov. Izraelska vojska je že sporočila, da namerava odpustiti vse aktivne pripadnike vojske, ki so podpisali pismo.
Izraelski premier Netanjahu je podprl napoved vodstva vojske in skupino podpisnikov označil za radikalce, ki želijo strmoglaviti vlado. Pismo pa po njegovih besedah spodkopava avtoriteto vojske in spodbuja sovražnike Izraela.
Netanjahu se krčevito bori za politično preživetje, pri čemer mu kritiki očitajo, da spodbuja delitve znotraj izraelske družbe. V mestih po vsej državi se v zadnjih mesecih redno zbirajo protestniki, ki zahtevajo čim hitrejšo sklenitev dogovora o izpustitvi talcev iz Gaze in vladi očitajo, da namerno zavlačuje vojno.
Izraelski mediji medtem poročajo o vse večjem odporu med rezervisti, od katerih se nekateri nočejo vrniti na dolžnost zaradi zaskrbljenosti glede usmeritev izraelske vojske in nasprotovanja morebitni ponovni okupaciji Gaze, ki se zdi vse verjetnejša.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje