Oblasti so že večkrat opozorile na preobsežno populacijo in vse večje število napadov na človeka in živino. Aktivisti pa so na drugi strani kritični do odlova.

Oceno števila rjavih medvedov so podali glede na zbrane vzorce DNK-ja, med drugim iz iztrebkov in dlak. Skupno so preučili več kot 24.000 vzorcev. To je prvič, da so za analizo uporabili genetsko raziskavo, saj so doslej število kosmatincev ocenjevali glede na odtise šap.

Glede na raziskavo v Romuniji živi od 10.419 do 12.770 rjavih medvedov, medtem ko bi bilo po oceni oblasti idealno, da bi jih v državi živelo okoli 4000.

Romunski minister za okolje Mircea Fechet je na novinarski konferenci v četrtek napovedal ukrepe, s katerimi bi medvedom otežili dostop do naseljenih območij in preprečili ogrožanje življenj ljudi. Med drugim razmišljajo o tem, da bi lahko župani sami odločali, kako naj ravnajo z medvedi.

Dodatno namerava Romunija zaprositi Evropsko unijo, da se rjavi medved umakne s seznama strogo zavarovanih vrst.

Aktivisti so sicer skeptični do ugotovitev raziskave, saj naj ne bi bila dovolj transparentna.

Romunija je lani dovolila, da se iz narave odvzame skoraj 500 medvedov, kar je še enkrat več kot leta 2023. Glede na podatke okoljskega ministrstva pa so jih lani odlovili 400.

V Romuniji napadi medvedov na človeka niso redkost. V zadnjih dveh desetletjih so medvedi ubili 26 ljudi, huje ranili pa 274.