Po mnenju Sodišča EU-ja predsednik Evropskega parlamenta ne more odstopati od seznama izvoljenih poslancev, o katerem so ga uradno obvestile španske oblasti. Prav tako nima pristojnosti preverjati točnosti seznama, ali pa bi s tem kršil delitev pristojnosti med EU-jem in državami članicami, je v današnji razsodbi zapisalo sodišče.

S tem ko je predsednik Evropskega parlamenta Puigdemontu zavrnil prevzem poslanske funkcije, je storil zgolj to, kar je moral storiti, namreč da se je seznanil s seznamom izvoljenih poslancev, ki ga je posredoval Madrid, je še pojasnilo sodišče v Luxembourgu.

Takratni predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani se je po evropskih volitvah maja 2019 odločil, da Puigdemontu in Cominu, ki sta bila izvoljena v Evropski parlament, zavrne prevzem poslanskega sedeža.

Poslanca, ki sta se po neuspelem poskusu odcepitve Katalonije leta 2017 zatekla v Belgijo, namreč nista hotela odpotovati v Madrid, da bi izpričala zvestobo španski ustavi, kot se zahteva od vseh novoizvoljenih evropskih poslancev v Španiji.

Zaradi tega je Madrid njuni imeni izpustil z uradnega seznama poslancev, predloženega Bruslju. Posledično jima je Tajani onemogočil vstop v zgradbo parlamenta, pojasnjuje bruseljski portal Politico.

Tajanijev naslednik David Sassoli je Kataloncema decembra 2019 vendarle odobril dodelitev poslanskega sedeža in pisarne. Kljub temu sta se Puigdemont in Comin obrnila na Splošno sodišče EU-ja s pritožbo v zvezi s prvotno odločitvijo predsednika Evropskega parlamenta.

Splošno sodišče je pritožbo zavrnilo, zaradi česar sta se pritožila na Sodišče EU-ja, najvišje sodišče 27-članske povezave. To pa je danes sporočilo, da "dokončno zavrača" njuno pritožbo.

Comin je bil na letošnjih evropskih volitvah ponovno izvoljen v Evropski parlament in je vnovič zavrnil zahtevano prisego ustavi v Madridu. Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je čakala na današnjo razsodbo Sodišča EU-ja, preden bi odločila o nadaljnjem ravnanju v zvezi s Cominovo poslansko funkcijo, še navaja Politico.

Puigdemont je bil v začetku avgusta deležen medijske pozornosti, ko se je kljub grožnji z aretacijo za nekaj ur pojavil v Barceloni ob glasovanju katalonskega parlamenta o novi vladi, nato pa je za njim izginila vsakršna sled. Pozneje je sporočil, da se je vrnil v Belgijo.