Gre za prvo cepivo, v celoti razvito in izdelano v Indiji, ki mu je WHO prižgal zeleno luč, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Cepljenje s Covaxinom poteka v dveh odmerkih v razmiku štirih tednov. Cepivo temelji na dezaktiviranih koronavirusnih antigenih in se je izkazalo za 78-odstotno učinkovito.
Pri WHO-ju so še poudarili, da je preprosto za shranjevanje, zato je še posebej primerno za revnejše in srednje bogate države.
WHO je pred tem odobril cepiva podjetij Pfizer/BioNTech, Johnson & Johnson, Moderna, AstraZeneca, Sinovac in Sinofarm.
Gre sicer za izredno dovoljenje, ki se izdaja hitreje od običajnega, a kljub temu že vključuje oceno podatkov o kliničnem testiranju.
Z izdajo izrednih dovoljenj želi WHO predvsem pospešiti mednarodno priznanje cepiv ter agencijam Združenih narodov in mednarodni pobudi Covax omogočiti, da proti covidu-19 cepijo čim več ljudi v revnejših državah sveta.
Za države in regije sveta, ki imajo svoje zdravstvene regulatorje, kakršna je v EU-ju Evropska agencija za zdravila (EMA), dovoljenje WHO-ja nima večjega pomena.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje