V Severni Afriki in na Bližnjem vzhdou je bil v zadnjih 20 letih brezposeln vsak četrti mlad prebivalec. Foto: EPA
V Severni Afriki in na Bližnjem vzhdou je bil v zadnjih 20 letih brezposeln vsak četrti mlad prebivalec. Foto: EPA
Španija
V Španiji je brez dela skoraj polovica mladih. Foto: EPA

ILO je v ta teden objavljenem poročilu Trendi zaposlovanja mladih po svetu opozoril na "prestrašeno" generacijo mladih delavcev, nad katerimi v razvitih državah visijo grožnja visoke stopnje brezposelnosti, višja stopnja neaktivnosti in vse večji obseg prekernih del, v državah v razvoju pa vztrajna revščina.

V poročilu ILO ugotavlja, da se prestrašenost mladih delavcev, ki jo je mogoče intenzivneje zaznati od izbruha gospodarske in finančne krize leta 2008, po svetu kaže tudi v protestih in nemirih.


Organizacija je s tem namignila na arabsko pomlad. Kot je navedla, je bil v državah Bližnjega vzhoda in severne Afrike v zadnjih 20 letih kljub napredku na področju izobraževanja brezposeln vsak četrti mlad prebivalec.

Glede na poročilo je absolutno število mladih brezposelnih vrh doseglo leta 2009, in sicer 75,8 milijona. Lani se je število mladih brez dela zmanjšalo na 75,1 milijona oz. na 12,7 odstotka, letos pa naj bi upadlo na 74,6 milijona oz. na 12,6 odstotka.

Revni kljub delu
Pri zmanjševanju števila brezposelnih je ILO opozoril, da ga ne gre toliko pripisati zaposlovanju kot predvsem umiku mladih s trga delovne sile.

ILO je med razvitimi državami izpostavil skrb vzbujajoča gibanja na Irskem, kjer se je stopnja brezposelnih mladih z devet odstotkov leta 2007 zvišala na 27,5 odstotka leta 2010.

Med državami v razvoju se je organizacija posebej dotaknila držav v južni Aziji in Podsaharski Afriki. Tu je stopnja brezposelnosti mladih sicer manjša, vendar pa mladi dejansko nimajo drugih možnosti kot delati. Čeprav delajo, pa so zelo revni, so dodali v organizaciji.