Nemški mediji so Junga že dalj časa pozivali k odstopu. Foto: EPA
Nemški mediji so Junga že dalj časa pozivali k odstopu. Foto: EPA

Jung je bil obrambni minister, ko so v začetku septembra Natove sile bombardirale cisterni na severu Afganistana in ubile na desetine ljudi, med njimi številne civiliste. Napad je ukazal nemški poveljnik, izvedla pa so ga ameriška letala.

V dneh po napadu je Jung večkrat zanikal žrtve med civilisti, ta teden pa se je izkazalo, da je nemška vlada prikrivala podatke o tragičnem napadu. Časopis Bilf je razkril obstoj zaupnega videoposnetka na obrambnem ministrstvu, iz katerega je mogoče razbrati, da nemški poveljnik ni mogel izključiti žrtev med civilisti.

Zaradi razkritja prikrivanja sta v četrtek odstopila poveljnik nemških oboroženih sil general Wolfgang Schneiderhan in državni sekretar na ministrstvu za obrambo Peter Wichert. Zdaj jima je sledil še Jung in ob tem prevzel krivdo za politiko informiranja na obrambnem ministrstvu.

Nemčija ima v Afganistanu okoli 4.500 vojakov in je za ZDA ter Veliko Britanijo na tretjem mesti po številu pripadnikov v mednarodnih silah v nemirni državi. Nemški parlament razpravlja o podaljšanju misije nemške vojske v Afganistanu, čemur pa ni najbolj naklonjena nemška javnost.