Aprila 1999 so ga ubili s trinajstimi streli pred njegovim domom v Beogradu, novinarji pa menijo, da je šokantno tudi to, da so odločitev objavili 10 mesecev po tem, ko so jo sprejeli.
"Ubili ste pravico, ampak resnica živi," je sporočal eden od transparentov pred sodiščem, pred katerim so protestniki simbolično molčali 25 minut za 25 let čakanja na pravico. Molk, pravijo, bi moral zatresti temelje sistema, ki se tako obnaša do žrtev, ki jih je proizvedel sam.
"To je sporočilo države novinarjem, da niso zaščiteni. Drugi državljani se morajo zavedati, da v tem primeru niso varni niti oni. 25 let po umoru Slavka Čuruvije je država pokazala nesposobnost na eni strani, na drugi pa, da je še vedno ugrabljena in da so jo ugrabili ljudje, ki so nad to državo," je sporočil Željko Bodrožić, predsednik združenja neodvisnih novinarjev Srbije, ki so odigrali ključno vlogo pri razkrivanju primera.
Pritožbeno sodišče je razveljavilo že drugo sodbo iz leta 2021 in skupaj 100 let zapornih kazni za štiri nekdanje pripadnike srbske obveščevalne službe, tudi nekdanjega šefa tajne policije Radomirja Markovića. Iz sklada Slavka Ćuruvije so sporočili, da je oprostilna sodba šokantna in da kaže, da država ni sposobna ali pa da ne želi obračunati z nekaterimi službami iz 90. let, ki imajo še vedno ogromen vpliv na politične procese v državi.
Ćuruvija je bil lastnik in odgovorni urednik neodvisnih srbskih časnikov Dnevni telegraf in Evropljanin, veljal pa je za enega najbolj ostrih in najbolj vplivnih kritikov režima Slobodana Miloševića. Provladni mediji in tudi zdajšnji predsednik Aleksandar Vučić so ga tik pred umorom označili za izdajalca, češ da poziva k Natovemu bombardiranju Srbije. Dva tedna pred napadom so ga umorili.
Iz evropske konfederacije novinarjev sporočajo, da gre za grozovit udarec novinarjem, medijski skupnosti ter celotni demokraciji in vladavini prava. Vrhovno tožilstvo je zaradi vložitve zahteve za zaščito zakonitosti zahtevalo vso dokumentacijo, obsodbo pa je pričakovala tudi premierka Ana Brnabić, ki pravi, da so storili vse, da bi razjasnili umor, a da je sodstvo v Srbiji neodvisno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje