V prostorih univerze v Denverju sta se prvič pred televizijskimi kamerami in očmi ameriške ter svetovne javnosti srečala republikanski in demokratski kandidat za predsednika prve svetovne velesile. Po dobrih 90 minut trajajoči debati o davkih, zdravstvenem zavarovanju in vlogi zvezne vlade je bila politična razlika med Romneyjem in Obamo več kot jasna.
Po mnenju javnosti in političnih analitikov gre zmaga v prvi izmed treh TV-rund Romneyju, ki je s tem po slabem septembru nakazal, da lahko izzove Obamo, ki že vse mesece drži tesno, a zanesljivo vodstvo tako na državni ravni kot v večini ključnih zveznih držav, ki naj bi odločale o novem ali starem prebivalcu Bele hiše.
Izpostavljena šibka rast in nezaposlenost
Odločen in pripravljen se je Romney osredotočil na šibko gospodarsko rast v preteklem Obamovem mandatu in za ZDA izredno visoko 8,1-odstotno stopnjo nezaposlenosti. "Zdaj sem zaskrbljen, da smo na poti, ki je neuspešna. Predsednik ima še vedno zelo podoben pogled kot v preteklih štirih letih, ko je vodil vlado. Več potrošiti, več obdavčiti, več urejati. To ni pravi odgovor za Ameriko," je Romney zavrnil demokratski pristop k vladanju.
Romney jasnejši in udarnejši
Obama, ki je bil na začetku debate nenavadno nervozen, je napadel Romneyjev sistem obdavčitve, pri čemer naj bi želel ponovno vpeljati velike olajšave za bogate, kar je v letih 2001 in 2003 uspelo sprejeti zadnjemu republikanskemu predsedniku Georgeu W. Bushu.
"Na koncu smo iz presežka pristali v primanjkljaju, kar je vrhunec doseglo z najhujšo gospodarsko krizo po veliki recesiji," je bil očitek demokrata, ki želi osvojiti še drugi predsedniški mandat. Nasprotnik je zavrnil napad, češ da Obama sploh ne pozna njegovega davčnega načrta.
"Obamacare" odvisen od izida volitev
Romneyjevi odgovori so bili jasnejši in udarnejši ("Vzel bom 716 milijard dolarjev, ki ste jih vzeli Medicaru, in jih vrnil pacientom"), medtem ko je bil Obama bolj profesionalno političen in manj udaren, kot se je od njega pričakovalo.
"Guverner bo prvi dan očitno zelo zaposlen, ker namerava prvi dan tudi preklicati zdravstveno reformo, česar demokrati ne bodo sprejeli z naklonjenostjo." Malce smeha je bilo tudi pri Obamovi zbadljivki, da Romneyjeva definicija drobnega gospodarstva zajema tudi Donalda Trumpa. "Vem, da Trump glede sebe ne vidi nič majhnega," je dejal.
Javnost in analitiki: Gladka zmaga Romneyja
Prvo izmed treh televizijskih debat predsedniških kandidatov je vodil voditelj ameriške javne televizije (PBS) Jim Lehrer, ki se ni pretirano proslavil. V živo si je besedni spopad ogledalo prek 60 milijonov ljudi, ki so po anketi CNN-a zmago gladko prisodili republikancu. Za kar 67 odstotkov ankentirancev je bil boljši Romney, medtem je zmago Obami prisodilo le 25 odstotkov. Podobnega mnenja o zmagovalcu debate so tudi vsi vodilni mediji v ZDA.
Sledita še dve rundi in pol
Boj za predsedniško mesto se tako znova zaostruje. 11. oktobra sledi podpredsedniška debata med Josephom Bidnom in Paulom Ryanom, nato pa se bosta Romney in Obama srečala še 16. oktobra in 22. oktobra. Volitve bodo tradicionalno na prvi torek v novembru - 6. novembra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje