Največ nezakonitih kubanskih priseljencev pristane na Floridi. Foto: EPA
Največ nezakonitih kubanskih priseljencev pristane na Floridi. Foto: EPA

"V ponedeljek je iz ZDA v Havano priletelo letalo z nezakonitimi priseljenci. Šlo je za prvi deportacijski polet po decembru 2020, na njem pa je bilo 123 ljudi," je kubansko notranje ministrstvo zapisalo v izjavi.

Med njimi je bilo 83 prebežnikov, aretiranih na meji med Mehiko in ZDA, ter 40 takšnih, ki jih na Kubi imenujejo "balseros". To so ljudje, ki v improviziranih čolnih skušajo prečkati ožino med Kubo in Key Westom na Floridi, ki ju ločuje nekaj več kot 100 kilometrov.

Do deportacij Kubancev iz ZDA prihaja v času, ko se Kuba spopada s hudo gospodarsko krizo in valom izseljevanja brez primere. Samo leta 2022 je po podatkih ameriških oblasti v ZDA nezakonito vstopilo približno 326.000 Kubancev, kar so skoraj trije odstotki od 11,2 milijona prebivalcev otoka.

Zaradi vala migracij v zadnjem času je Washington na začetku leta uvedel nove ukrepe za nadzor nad vstopom migrantov na svoje ozemlje, pri čemer vsak mesec lahko v ZDA vstopi največ 30.000 državljanov Kube, Haitija, Nikaragve in Venezuele.

Washington in Havana sta se ob ponovnem začetku dialoga o migracijah leta 2022 dogovorila tudi, da bosta po prekinitvi zaradi pandemije obnovila deportacijske polete, da bi spodbudila "zakonite, varne in urejene" migracije.

Ameriško veleposlaništvo v Havani je po nedavnem valu nezakonitega priseljevanja Kubancev v ZDA na začetku januarja Kubancem ponovno začelo izdajati vizume za priseljevanje v ZDA, drugih znakov normalizacije odnosov med državama pa za zdaj ni videti – Kuba je še vedno podvržena sankcijam ZDA.