Poljska vlada želi, da bi njena prva jedrska elektrarna začela obratovati leta 2033. Foto: EPA
Poljska vlada želi, da bi njena prva jedrska elektrarna začela obratovati leta 2033. Foto: EPA

Podjetje Westinghouse je v boju za več milijard evrov vreden posel premagalo konkurenčni ponudbi francoskega podjetja EDF in južnokorejskega podjetja KHNP, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ameriška ministrica za energijo Jennifer Granholm je napoved poljskega premierja pozdravila. "To je velik korak h krepitvi naših odnosov s Poljsko za prihodnje generacije," je zapisala na družbenem omrežju Twitter. Dodala je, da je odločitev Poljske jasno sporočilo Rusiji, da atlantsko zavezništvo podpira diverzifikacijo oskrbe z energijo in se upira ruskemu "oboroževanju" z energijo.

Jennifer Granholm je še dejala, da je Poljska izbrala Westinghouse "za prvi del svojega 40 milijard dolarjev vrednega jedrskega projekta", pri čemer zneska naložbe ni navedla. Neimenovani visoki predstavnik ameriške vlade je za AFP dejal, da je vrednost posla milijardna in da bo ustvaril na tisoče dobro plačanih delovnih mest.

Poljsko izbiro je pozdravil tudi ameriški zunanji minister Antony Blinken, ki je na Twitterju zapisal, da je zelo zadovoljen z dogovorom, ki bo "pomagal proizvajati varno, čisto in zanesljivo jedrsko energijo".

Poljska že več let načrtuje civilne zmogljivosti na področju jedrske energije, vendar je vprašanje energetske varnosti zaradi ruske invazije v Ukrajini postalo še bolj pereče. Danska, Norveška in Poljska so prejšnji mesec predstavile nov plinovod, po katerem bo norveški plin prek Danske prihajal na Poljsko, potem ko je Rusija prekinila dobavo tej državi.

Poljska vlada je izjavila, da želi, da bi njena prva jedrska elektrarna začela obratovati leta 2033. Postavili jo bodo v bližini vasi Hočevo ob baltski obali, imela pa naj bi tri reaktorske bloke. Vlada je sporočila, da bo v prihodnosti izbrala dobavitelja, ki bo zgradil še tri bloke.

Ameriški proizvajalec opreme za jedrske elektrarne Westinghouse Electric, ki je tudi največji dobavitelj Nuklearne elektrarne Krško, je sicer zdaj v lasti japonske Toshibe, pred kratkim pa je bila objavljena napoved, da ga bosta za 7,9 milijarde dolarjev (8,1 milijarde evrov) kupili družbi Cameco in Brookfield Renewable Partners. Posel odraža porast ponovnega zanimanja za jedrsko energijo. Posel naj bi bil zaključen v drugi polovici leta 2023.