"Živimo v zgodovinskem trenutku. Posledice bodo daljnosežne. Ne gre le za notranji konflikt, to je evropski konflikt," je na začetku nagovora dejal Puigdemont in dodal, da je treba najti način za strinjanje, slediti demokraciji in miru ter spoštovati drugače misleče.
Milijoni Kataloncev verjamejo, da Katalonija potrebuje svojo državo, a želi premier kljub temu v Španijo poslati željo po dialogu, saj morata sprti strani ustvariti nov dogovor.
Poudaril je, da ima Katalonija pravico biti neodvisna, željo po tem pa so pokazali tudi volivci. Zato premier zdaj prosi za mandat, v katerem lahko razglasi neodvisnost Katalonije.
Na koncu govora je Puigdemont še enkrat omenil možnost mednarodne mediacije in nato oznanil, da "katalonska vlada predlaga odložitev učinka razglasitve neodvisnosti," s čimer želi spodbuditi dialog s španskimi oblastmi v prihajajočih dneh.
Puigdemont je po govoru s svojimi zavezniki podpisal deklaracijo o neodvisnosti.
Medtem je Reuters objavil posnetek, v katerem konvoj vozil španske državne policije zapušča ladjo v barcelonskem pristanišču.
Madrid: Implicitna razglasitev je nesprejemljiva
Tiskovni predstavnik španske vlade je po govoru Puigdemonta dejal, da je implicitna razglasitev neodvisnosti Katalonije nesprejemljiva. Kot poroča španska tiskovna agencija Efe, je omenjeni predstavnik dejal, da ni mogoče sprejeti veljavnosti referenduma, ki ga je ustavno sodišče prepovedalo, oziroma njegovega rezultata.
Oglasila se je tudi podpredsednica španske vlade Soraya Saenz de Santamaria, ki je za medije dejala, da je šlo za govor "nekoga, ki ne ve, kje je, kam gre in s kom hoče iti". Pojasnila je še, da je španski premier Mariano Rajoy nujni sestanek vlade sklical za sredo ob 8. uri.
Razlogi za zamudo
Parlamentarna seja je bila prvotno predvidena ob 18. uri, vendar jo je katalonski parlament prestavil za eno uro. Bilo je veliko ugibanj in špekulacij o razlogih za preložitev seje. Po eni od razlag naj bi se katalonski vodja sestal s predsednikom katalonskega parlamenta in predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem, vsaj tako je neuradno poročal Euronews. V Evropski komisiji so pogovor kasneje zanikali.
Med najpogostejši navedbami so sicer bile ponudba o mednarodni mediaciji, nestrinjanje znotraj katalonskega parlamenta in ukaz španske vlade o odpovedi parlamentarne seje, poroča BBC.
Španska vlada pozvala proti razglasitvi
Španska vlada je pred današnjo sejo pozvala predsednika katalonske vlade Puigdemonta, naj ne stori "ničesar nepovratnega" in ne razglasi neodvisnosti.
"Rad bi zaprosil gospoda Puigdemonta, naj ne stori ničesar nepovratnega, naj ne stopi na pot brez vrnitve, naj ne poda enostranske razglasitve neodvisnosti in naj se vrne k zakonom," je dejal tiskovni predstavnik španske vlade Inigo Mendez de Vigo, ki je tudi minister za izobraževanje. Kot je dodal, ima Puigdemont še čas, da stori korak nazaj.
Pozivom proti razglasitvi neodvisnosti se je pridružil tudi predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. "Prosim vas, da v vaših namerah spoštujete ustavni red in ne oznanite odločitve, ki bi naredila dialog nemogoč. Raznolikost ne bi smela voditi h konfliktu, katerega posledice bi bile slabe za Katalonijo, Španijo in celotno Evropo," je dejal Tusk.
Tusk, nekdanji poljski premier, je v govoru sicer poudaril tudi svojo izkušnjo z nasiljem iz časa, ko je bil protikomunistični aktivist v osemdesetih. Zato je španskega premierja Mariana Rajoya pozval k rešitvi položaja brez uporabe sile.
Macron: Gre za notranjo zadevo Španije
Francoski predsednik Emmanuel Macron je pred srečanjem z nemško kanclerko Angelo Merkel v Frankfurtu dejal, da Evropska unija ne sme prevzeti vloge mediatorja v špansko-katalonskem konfliktu.
"Gre za notranjo zadevo Španije," je dejal Macron in dodal, da naloga voditelja Francije ni mediacija v omenjenem konfliktu, poroča Guardian.
Sturgeonova: Katalonija ima pravica, da odloča o svoji prihodnosti
Škotska premierka Nicola Sturgeon je dejala, da je napočil čas, da se sprti strani vsedeta za pogajalsko mizo. "Čas je za pogovore in pot naprej. Pot naprej, ki bo spoštovala zakonodajo, vendar tudi pot, ki bo spoštovala demokracijo in pravico katalonskega ljudstva, da samo odloča o svoji prihodnosti," je poudarila premierka.
Lokalna televizija: razglasitve ne bo
Poročanja o morebitni razglasitvi neodvisnosti Katalonije so si bila pred današnjo sejo nasprotujoča. Premier Puigdemont je pred dnevi zatrdil, da referendumska zakonodaja, ki jo bodo katalonske oblasti upoštevale, predvideva razglasitev neodvisnosti. Katalonska televizija TV3 je poročala, da naj razglasitve neodvisnosti danes ne bi bilo. Puigdemont naj bi izide referenduma o neodvisnosti predstavil kot osnovo za utemeljitev pravice Katalonije, da kmalu sproži odcepitev od Španije.
TV3 se je pri poročanju sklicevala na skrivaj posnet pogovor med namestnikom katalonskega premierja Oriolom Junquerasom in Jordijem Cuixartom iz civilnodružbenega gibanja Omnium Cultural, ki si prizadeva za neodvisnost. Junqueras v posnetku napove, da Puigdemont ne bo navedel konkretnega datuma za razglasitev neodvisnosti, na kar mu Cuixart odgovori, da bo CUP ponorel. CUP je separatistična stranka, ki se zavzema za takojšnjo in enostransko razglasitev neodvisnosti.
Strogo varovanje pred parlamentom
Katalonska policija Mossos d'Esquadra je pred poslopjem namestila svoje enote, že v jutranjih urah pa je zaprla Parc de la Ciutadella, v katerem je stavba katalonskega parlamenta. Oblasti te ukrepe utemeljujejo z varnostnimi razlogi po množičnih demonstracijah v nedeljo, na katerih so tisoči protestirali proti načrtom odcepitve od Španije
Vplivno civilnodružbeno gibanje Katalonska narodna skupščina (ANC) je medtem objavilo poziv ljudem, naj se postavijo za neodvisnost.
V zadnjih dneh so se krepili pozivi Puigdemontu, dolgoletnemu borcu za neodvisnost Katalonije, naj se odpove morebitni razglasitvi neodvisnosti. Nasprotniki so poudarjali tudi vprašljivo legitimnost referenduma zaradi le 43-odstotne udeležbe, čeprav se je po podatkih regionalne vlade okoli 90 odstotkov ljudi izreklo za neodvisnost.
Erjavec poudarja spoštovanje pravnega reda
Na Brdu pri Kranju se je sestal koordinacijski odbor ministrov Slovenija in Italije. Med njimi sta zunanja ministra Karl Erjavec in Angelino Alfano, ki sta se pogovarjala tudi o vprašanju Katalonije. Vodji diplomacije sta poudarila pomen spoštovanja pravnega reda.
Slovenski minister je spomnil, da imamo v Sloveniji to izkušnjo in smo, ko smo se osamosvajali, to počeli v skladu s pravnim redom in v skladu z našo ustavo. Izrazil je še upanje, da bo med Barcelono in Madridom čim prej vzpostavljen dialog, saj bi nadaljevanje obstoječega stanja pomenilo stopnjevanje napetosti, to pa ima lahko slabe posledice.
"Globoko spoštujemo špansko ustavno enotnost in upamo, da ta ne bo postavljena pod vprašaj, saj je spoštovanje španske ustave nujno za ohranjanje pravne države," pa je poudaril italijanski zunanji minister.
#Catalunya v pricakovanju parlamentarne seje. Vec kot 1000 akreditiranih novinarjev! pic.twitter.com/9c3INmD5Qo
— Adrijan Bakic (@AdrijanBakic) October 10, 2017
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje