Prenos dogajanja s Trga sv. Petra (vir: Reuters)

Obred prenosa krste s papežem je vodil kardinal komornik Kevin Farrell. Sprevod se je iz kapele Doma svete Marte, kjer so se od pokojnega Svetega očeta lahko poslovili kardinali, predstavniki kurije in uslužbenci Vatikana, po kratki molitvi odpravil prek Trga svete Marte na Trg svetega Petra in v okoli 500 metrov oddaljeno baziliko svetega Petra.

Odprto krsto s papežem so nosili člani vatikanskega osebja v temnih oblekah, ob njih pa je bilo osem pripadnikov švicarske garde s helebardami, sprevod pa je počasi korakal ob zvonjenju zvonov bazilike svetega Petra. Po navedbah vatikanskega tiskovnega urada se ga je udeležilo okoli 80 kardinalov. Na Trgu svetega Petra pred baziliko je sprevod s krsto papeža po ocenah žandarmerije pričakalo 20.000 ljudi.

Množica na Trgu svetega Petra je sprevod pozdravila z glasnim aplavzom, nato pa je vstopil v baziliko, kjer je bilo že nekaj starejših kardinalov.

V baziliki so leseno krsto, oblazinjeno z rdečim blagom, postavili pred glavni oltar. V skladu s papeževimi željami krsta ni na katafalku, temveč le na skromnem, rahlo nagnjenem lesenem podestu. Frančišek je oblečen v rdečo obleko, na glavi ima papeško mitro, v rokah pa rožni venec.

Verniki se bodo od papeža Frančiška lahko poslovili danes do polnoči, v četrtek od 7. ure do polnoči, v petek pa od 7. do 19. ure. Na apostolski nunciaturi v Ljubljani pa bo medtem do petka odprta žalna knjiga za papeža Frančiška.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Pogreb, na katerem pričakujejo okoli 200.000 ljudi, bo v soboto ob 10.00 na Trgu svetega Petra, nato pa bodo papeža na njegovo željo pokopali v rimski baziliki Marije Snežne oz. Marije Velike.

Frančišek je aprila lani odobril prenovljeni obrednik za pogreb papeža, ki predvideva nekaj novosti. Med novostmi je, da ugotavljanje smrti ne bo več potekalo v sobi pokojnika, temveč v kapeli, pokojnika pa bodo takoj položili v krsto; prav tako je med novitetami odprta krsta za zadnji pozdrav vernikov in odprava tradicije treh krst iz ciprese, svinca in hrasta.

Pogrebno slovesnost bo vodil kardinal Giovanni Battista Re in bo trajala približno dve uri. Podrobnosti pogreba, kako bosta potekala procesija in kako obred polaganja krste v grobnico, v Vatikanu za zdaj ne razkrivajo.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Po koncu 9-dnevnega žalovanja se bodo začele priprave na konklave, na katerem bodo kardinali, mlajši od 80 let, volili Frančiškovega naslednika.

Cerkev ima trenutno 252 kardinalov, 135 jih ima volilno pravico. Med temi jih je kar 108 imenoval papež Frančišek, 22 papež Benedikt XVI., 5 pa še papež Janez Pavel II. Najmlajši med kardinali volivci je decembra umeščeni Ukrajinec Mikola Bičok, rojen leta 1980, ki deluje v Melbournu v Avstraliji, najstarejši pa je Španec Carlos Osoro Sierra, ki bo 16. maja dopolnil 80 let.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Maše zadušnice po Sloveniji

Po slovenskih cerkvah bodo v naslednjih dneh darovane maše za papeža Frančiška.

V stolni cerkvi sv. Nikolaja v Novem mestu bo v petek ob 17.00 mašo daroval škof ordinarij Andrej Saje. V Murski Soboti se bo istega dne ob 18.00 v stolnici začela molitvena ura, uro kasneje pa sveta maša. V petek ob 19.00 bo metropolit Alojzij Cvikl za pokojnega papeža Frančiška daroval mašo zadušnico v mariborski stolnici.

V nedeljo ob 19.00 bo v celjski stolnici mašo daroval škof Maksimilijan Matjaž, v koprski stolnici bo maša 4. maja, v ljubljanski stolni cerkvi sv. Nikolaja pa 7. maja ob 18.00.

Od papeža se bodo lahko poslovili tudi verniki