"Če bi se, Bog ne daj zgodilo kaj takega, lahko to vodi v uničenje celotne civilizacije, če ne celo planeta," je opozoril ruski predsednik Vladimir Putin na tradicionalni novinarski konferenci v Moskvi, na kateri odgovarja na vprašanja več kot 1.700 novinarjev.
Odgovornost za vse večjo nevarnost takega scenarija je pripisal ZDA, ker so odstopile od pomembnih sporazumov. Rusija pa z razvojem novega orožja po njegovih besedah le vzdržuje ravnotežje. "Nočemo biti pred drugimi, temveč moramo le poskrbeti za svojo varnost."
Ruskega predsednika skrbi tudi dejstvo, da se prag za uporabo jedrskega orožja zmanjšuje, kar bi po njegovi oceni lahko vodilo v globalno jedrsko katastrofo. Nevarni so po njegovem mnenju tudi načrti ZDA, da bi medcelinske rakete opremili s konicami s konvencionalnim orožjem. Nasprotnik v tem primeru ne bi vedel, kako naj se odzove in bi se lahko odzval neprimerno. Poudaril je sicer, da verjame, da bo prevladala želja človeštva po preživetju.
Putin: odločitev Trumpa o umiku iz Sirije pravilna
Odločitev Washingtona oziroma ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da ZDA umaknejo svoje vojake iz Sirije, je bila pravilna, je ocenil Putin, saj po njegovem mnenju ni potrebe, da bi ameriške sile ostale v Siriji. Pri tem se je strinjal s Trumpom, da je Islamska država (IS) v Siriji poražena in opozoril, da bi šli teroristi iz Sirije zdaj lahko v druge države.
"Sankcije so zato, da se z njimi omeji razvoj Rusije"
"Rusija je bila praktično skozi vso svojo zgodovino deležna določenih sankcij ... To je povezano z močjo Rusije in njeno tekmovalnostjo ... sankcije so zato, da se z njimi omeji razvoj Rusije. In poglejte, sankcije imajo celo svoje prednosti ... prisilile so nas, da smo znova vključili svoje možganske celice na mnogih področjih ... Velik preskok smo naredili na področju kmetijstva," je dejal Putin, ki si želi, da bi bila Rusija med petimi vodilnimi gospodarstvi sveta.
Po Putinovem mnenju Rusija potrebuje preboj, predvsem na področju tehnoloških inovacij. "Brez tega naša država nima prihodnosti," je dejal.
Cilj: uvrstitev Rusije med pet gospodarsko najmočnejših držav
Po podatkih Mednarodnega denarnega sklada (IMF) je Rusija na 12. mestu med svetovnimi gospodarstvi, Putin si želi, da bi bila med petimi najmočnejšimi gospodarstvi, poleg ZDA, Kitajske, Japonske, Nemčije in Združenega kraljestva.
Izpostavil je, da je bila gospodarska rast v prvih desetih mesecih letos 1,7-odstotna, za prihodnje leto pa je napovedana 1,8-odstotna gospodarska rast, kar je po njegovih besedah pozitiven dejavnik. Ruski predsednik do leta 2020 pričakuje že triodstotno gospodarsko rast. Stopnja inflacije v Rusiji je po mnenju predsednika sprejemljiva. Ob tem je omenil predvideno zvišanje cen v začetku prihodnjega leta zaradi zvišanja davka na dodano vrednost s sedanjih 18 na 20 odstotkov.
Zajetje ukrajinskih vojakov: provokacije so vedno slabe
Putin je spregovoril tudi o nedavnem zajetju treh ukrajinskih vojaških ladij, ki so po mnenju Rusije nezakonito prečkale Kerški preliv Azovsko morje. Ukrajina je kasneje priznala, da so bili med zajetimi mornarji tudi vohuni.
"Provokacije so vedno slabe. Slabe pa so zato, ker vodijo do stopnjevanja položaja. Zakaj naši ukrajinski kolegi to sploh potrebujejo? Položaj morajo napihniti v času volitev, da določen kandidat dobi politične točke. Je provokacija dosegla svoj namen? V smislu pridobivanja političnih točk, morda."
Pri tem je nadaljeval, da je ukrajinski predsednik Petro Porošenko, ki ga sicer ni omenil po imenu, uporabil slabe metode, s katerimi je izgubila le Ukrajina. "Mornarji so bili poslani, pričakovano je bilo, da bo eden umrl, ker ni, je bilo nezadovoljstvo v njegovih (Porošenko) krogih veliko ... Preiskava dogodka še poteka in kmalu bo jasno, kaj se bo (z mornarji) zgodilo."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje