Kot je zapisal, lahko potrdijo, da je ruska vojska začela bitko za Donbas, ki jo je pripravljala dalj časa.
Po besedah Zelenskega je velik del ruske vojske zdaj usmerjen v omenjeno ofenzivo. "Ne glede na to, koliko ruskih vojakov bodo poslali sem, se bomo borili. Branili se bomo," je še dodal ukrajinski predsednik.
Spopadi v vzhodnem delu Ukrajine so se okrepili potem, ko je Rusija umaknila svoje vojaške sile iz regije okoli prestolnice Kijev ter svoje načrte usmerila predvsem v regijo Donbas, ki jo deloma že od leta 2014 nadzorujejo proruski separatisti.
Tik preden se je oglasil Zelenski, je tudi regionalni guverner vzhodne regije Lugansk Sergij Hajdaj razglasil začetek precej okrepljenih ruskih napadov. "Pekel je. Ofenziva se je začela, tista, o kateri smo govorili že tedne. Potekajo stalne borbe v Rubižni in Popasni," je povedal na Facebooku.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v odloku 64. motorizirani pehotni brigadi dodelil častni naziv gardna brigada, ker so, kot je navedel, branili domovino in državne interese.
Ukrajinsko obrambno ministrstvo je sicer na začetku meseca sporočilo, da je omenjena enota v mestu Buča zakrivila vojne zločine. Ob tem so objavili imena, čine in druge osebne podatke članov brigade in poudarili, da bodo morali odgovarjati za svoja dejanja. Po odhodu ruskih sil so na ulicah mesta našli številna trupla civilistov, nekateri so imeli zvezane roke. Kremelj očitke zavrača.
Šmigal: Ukrajinski vojaki v Mariupolju se ne bodo predali
Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba napoveduje, da se je Rusija odločila Mariupolj zravnati s tlemi, poroča BBC. Po poročanju lokalnih oblasti naj bi ruske sile zavzele Mariupolj in preprečile vstop v mesto. To je velika strateška nagrada za Rusijo, meni britanski medij.
Da se bodo ukrajinski vojaki, branilci pristaniškega mesta v Mariupolju, branili tudi po ultimatu Rusije, pa je že v nedeljo dejal ukrajinski premier Denis Šmigal.
Pomočnik župana Mariupolja Petro Andruščenko meni, da bodo Mariupoljčani prisiljeni stati v čakalnih vrstah za prepustnico, da bi se sploh lahko premikali med okrožji. Kot je dejal, pa bi lahko pripadniki ruskih sil ljudem zasegli telefone ali jih proti njihovi volji odpeljali v Rusijo. Dejal je še, da naj bi Rusija zadrževala najmanj 20.000 ukrajinskih državljanov v t. i. filtracijskih taboriščih zunaj Mariupolja.
"Mesto še vedno ni padlo," je dejal Šmihal v pogovoru za ameriško mrežo ABC. "V njem so še vedno naše vojaške sile, naši vojaki, zato se bodo borili do konca. Za zdaj so še vedno v Mariupolju."
Kijev in Moskva s posnetki vojnih ujetnikov
Medtem je danes ruska državna televizija objavila posnetek domnevnih Britancev, ujetih v spopadih za Ukrajino. Britanska državljana, Shaun Pinner in Aiden Aslin, na posnetku prosita britanskega premierja Borisa Johnsona, naj ju zamenja za Viktorja Medvedčuka, proruskega politika, ki ga je pred dnevi aretirala ukrajinska varnostna služba.
Posnetek so objavili kot del pogovora z novinarjem Andrejem Rudenkom z ruske državne radiotelevizije VGTRK. Na posnetku Rudenko moškima pokaže posnetek, ki ga je prejšnji teden objavila Oksana Marčenko, Medvedčukova žena, ki zahteva, da njenega moža zamenjajo za Britanca.
Ukrajina pa je objavila posnetek Medvedčuka, ki prosi za zamenjavo v zameno za evakuacijo iz Mariupolja. "Želim prositi ruskega predsednika Vladimirja Putina in ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega, da me zamenjata za ukrajinske branilce in prebivalce Mariupolja," je dejal v videoposnetku, ki so ga objavile varnostne službe Kijeva.
Medvedčuk je na posnetku oblečen v črna oblačila in gleda neposredno v kamero. Kot smo poročali, je Medvedčuk, sicer eden najbogatejših Ukrajincev in tesen prijatelj Putina, po ruski invaziji pobegnil iz hišnega pripora, aretirali so ga pretekli teden na zahodu Ukrajine. Na posnetku Medvedčuk še pravi, da v Mariupolju tamkajšnji vojaki in prebivalci "nimajo možnosti za varen izhod prek humanitarnih koridorjev".
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je že predlagal zamenjavo 67-letnega Medvedčuka za Ukrajince, ki so trenutno pridržani v Rusiji.
Na vprašanje o morebitni zamenjavi je tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov pretekli teden poudaril, da Medvedčuk ni ruski državljan, in dejal, da ne ve, ali Medvečuk želi, da se Moskva vmeša v njegov primer. Danes je Peskov obljubil, da bo sporočil kakršen koli Putinov odziv na idejo.
Raketni napad Lvova, sedem mrtvih
Zjutraj je v Lvovu na zahodu Ukrajine odjeknilo najmanj pet eksplozij, predtem so se oglasile sirene za letalski napad. Guverner Lvova Maksim Kozistkij je sporočil, da je regijo zadelo pet raket. Ena od raket je zahtevala sedem smrtnih žrtev, med njimi otrok, osem ljudi je ranjenih, je dejal župan Lvova Andrij Sadovij. Tri rakete naj bi zadele vojaške infrastrukturne točke, ena pa je zadela obrat za menjavo avtomobilskih gum.
Luganski guverner Sergej Gajdaj je sporočil, da so ruske enote prevzele nadzor nad mestom Kremina in da so v streljanju umrli štirje civilisti, ki so skušali z avtom pobegniti iz mesta. Še ena oseba je hudo poškodovana, navaja Reuters in dodaja, da ni mogoče neodvisno preveriti navedb.
Ruska stran: Zadeli smo 315 ukrajinskih točk
Rusko obrambno ministrstvo je dopoldne sporočilo, da so ruske enote z raketami iskander ponoči uničile štiri skladišča za orožje in vojaško opremo. Skupno naj bi ponoči ruske enote zadele 315 ukrajinskih tarč, je še navedlo ministrstvo.
Podpredsednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk je sporočila, da se državi drugi dan zapored nista dogovorili o vzpostavitvi humanitarnih koridorjev.
V nočnem nagovoru v nedeljo zvečer je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski dejal, da je bilo v zadnjih štirih dneh v Harkovu ubitih 18 ljudi, več kot 100 je ranjenih. "To ni nič drugega kot načrten teror, topništvo proti stanovanjskim predelom, proti običajnim civilistom," je dejal. Rusija ves čas zanika, da so tarče njihovega obstreljevanja civilisti.
Kot je dejal Zelenski, se ruske enote pripravljajo na ofenzivo na vzhodu Ukrajine. "Začela se bo v kratkem. Dejansko želijo uničiti Donbas. Uničiti vse, po čemer je nekoč slovela ta industrijska regija. Tako kot ruske enote uničujejo Mariupolj, želijo izbrisati tudi druga mesta in skupnosti v doneški in luganski regiji," je dejal in znova pozval k strnitvi vrst ukrajinskih borcev.
Poziv k evakuaciji iz luganske regije
Oblasti luganske regije na vzhodu države so prebivalce pozvale k takojšnji evakuaciji. "Naslednji teden bo težek. To je mogoče zadnjič, da imamo še možnost, da vas rešimo," je dejal vodja regionalne administracije Sergej Gajdaj. Ruske enote so se v zadnjem tednu preusmerile v zavzetje luganske in doneške regije, ki ju je ruski predsednik Vladimir Putin tik pred začetkom vojne v Ukrajini priznal kot neodvisni entiteti.
Kot smo poročali, so se ukrajinske sile v obleganem Mariupolju zavezale, da se bodo borile do konca, potem ko jim je ruska stran dala ultimat. V kompleksu jeklarne Azovstal se še vedno upira manjši kontingent ukrajinskih borcev, ki so ga ruske sile obkolile. Padec največjega pristanišča ob Azovskem morju bi pomenil velik gospodarski udarec za Kijev, ki od tam izvaža pšenico, jeklo, železo in težko mehanizacijo. Predstavljal pa bi tudi simbolno in strateško zmago za Rusijo.
"Mesto še ni padlo," je v pogovoru za ABC v nedeljo dejal ukrajinski premier Denis Šmigal in zagotovil, da se bodo ukrajinski borci borili do zadnjega. Ob tem je dejal, da ukrajinski proračunski mesečni primanjkljaj znaša okoli pet milijard. Zahodne vlade je zato pozval k večji finančni pomoči. Zelenski je na Twitterju zapisal, da je glede zagotavljanja finančne stabilnosti in priprav na povojno obnovo govoril z direktorico Mednarodnega denarnega sklada Kristalino Georgijevo. Po njegovih besedah je dejala, da je za pripravo temeljev obnove podpora ključna podpora.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje