Foto:
Foto:
Odstavljeni ruski premier Mihail Kasjanov in predsednik Vladimir Putin.

Putin meni, da mora predsedniški kandidat javnost seznaniti, koga bo imenoval za premierja, s predčasno odstavitvijo vlade in imenovanjem nove pa naj bi pridobil več kot tri mesece.

Ruski predsednik je še povedal, da bi morala vlada v vsakem primeru odstopiti. Ruska ustava namreč predvideva razpustitev vlade po izvolitvi novega predsednika države. Putin sicer ni navedel, koga bo imenoval na mesto predsednika nove vlade. Predsedniške volitve v Rusiji bodo 14. marca.

Pričakovana odločitev Putina
Evropski časniki so komentirali odločitev ruskega predsednika Vladimirja Putina, da odstavi rusko vlado.

Nemški Frankfurter Allgemeine Zeitung je zapisal, da je bila odločitev pričakovana. Kasjanov je veljal za oligarha, zadnjega preživelega iz Jelcinovega obdobja, kandidata kompromisa. Putin je zdaj jasno povedal, da je čas kompromisov mimo.

S svojim korakom je Putin nekoliko obarval predvolilni boj, v katerem so drugi kandidati, ki so zagrozili z odstopom od kandidature, brez možnosti. Putina to ne bi posebno vznemirilo, saj mu podpora javnosti lahko zraste na 80 do 85 odstotkov.

Elita se bo morala prilagoditi
V Ruski Gazeti so zapisali, da se je politični manever zgodil nepričakovano in ga je moč razumeti kot signal stari Jelcinovi eliti, med katere je sodil tudi odstavljeni predsednik vlade.

Ta signal nekaterim politikom jasno sporoča, da nimajo nobene možnosti, da bi vodilne položaje obdržali tudi po predsedniških volitvah. Elita bo potrebovala nekaj tednov, da si bo opomogla od šoka. Zdaj ji ne preostane nič drugega, kot da se prilagodi novim razmeram.

Putin prepričan v svojo zmago
Britanski Financial Times je zapisal, da se je predsednik Putin že nekaj časa poskušal znebiti Kasjanova, ki velja za ostanek Jelcinovega obdobja. Torkova odstavitev vlade pred predsedniškimi volitvami prihodnji mesec je morda znak Putinove prepričanosti, da bo zmagal na volitvah.

Hkrati je odstavitev vlade tudi znak, da Kremelj ne jemlje dovolj resno demokracije prek volitev, čemur EU brezpogojno nasprotuje. Zato bi bilo dobrodošlo, če bi države EU-ja sprejele odločitev o ostrejši drži do Rusije.