Predsednika sta se v četrtek sešla pozno zvečer v predsedniški palači v glavnem mestu Turčije. Državi v vojni podpirata nasprotni strani. Medtem ko je Rusija glavni zaveznik sirskega predsednika Bašarja Al Asada, Turčija podpira upornike. Putin in Erdogan sta se zdaj dogovorila za okrepitev skupnih prizadevanj za čimprejšnji konec spopadov v Siriji.
Moskva in Ankara sta skupaj s Teheranom tudi ključna poroka za izpolnjevanje mirovnih dogovorov iz Astane, na katerih je bilo dogovorjeno, da bodo v Siriji vzpostavili štiri t. i. varna območja oziroma območja brez spopadov, nadzorovali pa naj bi jih mednarodni vojaški opazovalci. Za najpomembnejše tovrstno območje velja tisto v pokrajini Idlib, kjer so boji še vedno zelo intenzivni.
Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, sta se Putin in Erdogan zdaj zavzela za vzpostavitev varnostnega območja v Idlibu na severu Sirije. Pokrajino sicer zdaj nadzorujejo džihadisti.
Putin: Dejansko izpolnjeni pogoji
Kot je poudaril Putin, uveljavitev dogovorov iz Astane "ni bila lahka", a naj bi sprti strani že dosegli pozitiven rezultat. "Dejansko so že izpolnjeni nujni pogoji za konec bratomorne vojne v Siriji, za končen poraz teroristov in za vrnitev Sircev v mirno življenje in na njihove domove," je dejal Putin.
Vpletenost obeh držav je leta 2015 močno zaostrila odnose med njima. Turčija je namreč v bližini turško-sirske meje sestrelila rusko vojaško letalo. Putin in Erdogan sta odnose zgladila šele leto dni pozneje, hkrati pa sta začela tudi tesneje sodelovati pri vprašanju vojne v Siriji.
Erdogan: Kurdski referendum nezakonit
Erdogan je na skupni novinarski konferenci s Putinom govoril tudi o referendumu o neodvisnosti iraškega Kurdistana, ki mu je Turčija, kjer živi številčna kurdska manjšina, močno nasprotovala. Turški predsednik je ponovil stališče, da je bil referendum nezakonit, hkrati pa je opozoril, da bi bilo treba voditelje iraškega Kurdistana "ustaviti, preden bodo naredili še več hudih napak".
Iz Moskve so glede referenduma sporočili, da Rusija podpira ozemeljsko celovitost Iraka, a "gleda na kurdska prizadevanja po državi s spoštovanjem".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje