Iz njegove stranke so sporočili, da so zdravniki potrdili nenadzorovano rast tumorja, kar je povzročilo hude bolečine v desni rami in glavi, zato je bilo treba zvišati odmerke zdravil proti bolečinam. To je bil glavni vzrok za izgubo zavesti in zato Račan od četrtka zvečer ne komunicira z okolico. Iz SDP-ja so še sporočili, da kljub intenzivnemu zdravljenju ni upanja na izboljšanje stanja. Ob Račanu je vseskozi njegova žena Dijana in sinova, obiskali pa so ga tudi strankarski kolegi.
Na sedež SDP-ja je prvič po skoraj štirih letih prišel nekdanji vplivni član stranke Zdravko Tomac, ki je dejal, da se je oglasil, ker je z Račanom ostal v prijateljskih odnosih tudi po svojem odhodu iz stranke. Izrazil je obžalovanje, ker ga ni obiskal v bolnišnici, vendar je zdaj že prepozno. Dejal je še, da Račan bije poslednjo bitko tako dostojanstveno, kot je vodlil tudi stranko.
V zagrebškem kliničnem centru, kjer se Račan zdravi, ga je v četrtek obiskal hrvaški predsednik Stipe Mesić. Predsednik glavnega odbora Socialdemokratske stranke (SDP) Tonino Picula je za nacionalni hrvaški radio izjavil, da je Račan v zelo slabem stanju in da ni pričakovati izboljšanja.
Zdravniki so povedali, da je izredno nasilen rak zajel Račanovo telo skoraj v celoti, zato mu lahko le lajšajo hude bolečine. Nekateri hrvaški mediji poročajo, da Račan ni priklopljen na aparate za ohranjanje pri življenju. Zdravniki sicer ne morejo napovedovati nadaljnjega poteka bolezni, ki je v zadnji fazi, vendar naj Račan ne bi živel več kot nekaj dni.
Prezgodnja poročila o smrti
Nekateri hrvaški mediji so sicer v četrtek že poročali o Račanovi smrti, kar pa so v SDP-ju odločno zanikali. Medije so prosili, naj ne objavljajo netočnih informacij in naj raje počakajo na informacije iz SDP-ja.
Rak po celotnem telesu
Zdravstveno stanje nekdanjega hrvaškega premierja se je v četrtek že drugič v enem tednu nenadoma poslabšalo. 63-letnega Račana so v zagrebško bolnišnico Rebro sprejeli 24. marca, ko so mu predtem v Münchnu sredi februarja odstranili metastaze v desni rami, zaradi primarnega tumorja pa so mu odstranili tudi levo ledvico, sečevod in limfne vozličke. V Zagrebu so mu odkrili še nove metastaze na možganih.
Svojo zaskrbljenost zaradi slabega zdravstvenega stanja Račana je izrazil tudi hrvaški premier Ivo Sanader, ki je "človeku, ki je zaznamoval hrvaško politiko zadnjih 15 let", zaželel vse najboljše.
Negotova prihodnost SDP-ja
Račanova bolezen je hud udarec za največjo hrvaško opozicijsko stranko SDP, ki upa, da se bo na novembrskih parlamentarnih volitvah vrnila na oblast, v večini javnomnenjskih raziskav pa zaostaja za Sanaderjevo Hrvaško demokratsko skupnostjo. Račan, ki je v sredo uradno odstopil z mesta vodje SDP-ja, je med letoma 2000 in 2003 vodil prvo hrvaško vlado po smrti prvega hrvaškega predsednika Franja Tuđmana.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje