Za razliko od demokratskih kandidatov, ki so v prvi debati pred tednom dni zahtevali umik ameriških vojakov iz Iraka, so republikanski kandidati, med katerimi naj bi imeli največ možnosti za zmago senator John McCain iz Arizone, nekdanji župan New Yorka Rudy Giuliani in nekdanji guverner Massachusettsa Mitt Romney, vojno v Iraku podprli, še najbolj kritičen je bil McCain, ki je grajal njeno slabo vodenje, a dodal, da je zdaj na pravi poti, saj "imamo novo strategijo, nove generale in mlade može in žene, ki so odločeni zmagati".
Iraško vojno je podprl tudi Giuliani, ki meni, da bi bil umik ameriških sil "strašna napaka", saj se "nikoli ne bi smeli umakniti pred terorizmom". Romney, ki upa, da bo postal prvi mormonski preds ednik ZDA, pa je opozoril, da bi prehiter umik ameriških vojakov iz Iraka v tej državi povzročil kaos.
Ostro do Irana
Kandidati so se strinjali tudi o Iranu, proti kateremu bi bili pripravljeni uporabiti orožje, da bi mu preprečili razvijanje jedrskega orožja, a opozorili, da je pred uporabo nasilja na razpolago še veliko drugih načinov za rešitev iranskega spora.
Republikanci proti splavu
Kandidati so se strinjali tudi o splavu, ki mu večina republikanskih volivcev kot tudi kandidatov nasprotuje. Edina izjema je Giulianija, ki je zaradi svoje podpore tako splava kot pravic za homoseksualce moral preslišati marsikatero kritiko na svoj račun. Spremembo svojega stališča o splavu pa je moral zagovarjati Romney, ki je v preteklosti podpiral umetno prekinitev življenj.
Demokrati vodijo
Javnomnenjske raziskave kažejo, da trenutno v bitki za Belo hišo vodijo demokratski kandidati, zato bo imel tisti med desetimi republikanskimi kandidati, ki bo dobil kandidaturo za predsednika, težko nalogo, če bo hotel v Ovalni pisarni zasesti mesto, ki ga trenutno zaseda predsednik George Bush.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje