Grošlju je osebno bližje Rusija kot ZDA. Foto: MMC RTV SLO
Grošlju je osebno bližje Rusija kot ZDA. Foto: MMC RTV SLO
Bo "zavrelo" še na kakšnem področju?

v Iraku in protiraketni ščit v Evropi, je dejal Klemen Grošelj s FDV-ja.

Raziskovalec na katedri za obramboslovje in dober poznavalec mednarodnih konfliktov je v MMC-jevi spletni klepetalnici odgovarjal predvsem na vprašanja o odnosih med ZDA in Rusijo.

Odgovore o Gazpromovem plinovodu, ki naj bi potekal tudi čez slovensko ozemlje, o širitvi zveze Nato in še čem si preberite tukaj.

Ščit za Evropo ni dober
Glede ščita je Grošelj dejal, da bi bil lahko zelo škodljiv za širšo stabilnost in varnost Evrope. "Takšen kot je raketni ščit v Evropi zdaj, je vojaško gledano nepotreben, saj bi bil z vidika zaščite Evrope pred izstrelki iz Irana mnogo bolj primeren pomorski protiraketni ščit, se pravi prestrezne zmogljivosti na vojaških ladjah v Sredozemskem morju, ki bi lažje in učinkoviteje izvajale prestrezanje, pa še večji del Evrope bi zaščitili. Drug problem pa je v tem, da sedanji ščit določene države v Evropi izključuje."

Na vprašanje, kakšen vpliv ima Kitajska pri merjenju moči, je Grošelj odgovoril, da sam čez nekaj let pričakuje, da bo svet upravljalo štiri ali pet globalnih sil. Med njimi so ZDA, Kitajska, Rusija, Indija in Brazilija ter morda, če se bo notranje homogenizirala in uredila, tudi Evropska unija.

Videopogovor s Klemnom Grošljem si oglejte v posnetku na desni.

Politika Bele hiše bo ostala podobna
Grošelj z novembrsko spremembo v Beli hiši ne pričakuje kakšnih preobratov v odnosih med ZDA in Rusijo. "Morda bi bila McCainova administracija malce bolj verbalno ostra do Rusije, vendar kakšnih posebnih odklonov od sedanje politike ni pričakovati. Irak in celotna zgodba z vojno proti terorizmu je pokazala in dokazala, da ZDA potrebujejo partnerje in da same ne morejo delovati, kot si je to predstavljala Busheva administracija. Od ZDA lahko v prihodnje sicer pričakujemo izpostavljanje vprašanj človekovih pravic v Rusiji in stanja demokracije, kakšnih resnih ukrepov, kot so izključevanje Rusije iz skupine G-8, pa je po moje v danem geopolitičnem in geostrateškem okolju področje znanstvene fantastike."

A. P.

Bo "zavrelo" še na kakšnem področju?