"Francija nosi pomembno odgovornost, ker je omogočila predvidljiv genocid," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP glavna ugotovitev skoraj 600 strani dolgega ruandskega poročila o vlogi Francije v pogromu v Ruandi, v katerem je bilo od aprila do julija 1994 ubitih okoli 800.000 ljudi – večinoma skupnosti Tutsijev.
Kritiki Francije že vse od genocida trdijo, da francoska vlada pod vodstvom predsednika Francoisa Mitteranda ni preprečila oziroma je celo podpirala vlado Hutujev, ki je spodbujala genocid.
Ruandsko poročilo navaja, da odgovornost za genocid nosijo tisti, ki so ga izvedli. "Vendar je francoska vlada pomagala ustanoviti institucije, ki so postale instrument genocida," navaja poročilo.
Ruanda je preiskavo naročila že leta 2017, ki je potekala pod vodstvom ameriške odvetniške pisarne Levy Firestone Muse. Z njo so ugotovili, da je Francija vedela, da se bo zgodil genocid, a je še naprej podpirala svoje zaveznike v Ruandi, tudi ko je bilo očitno, da se bo zgodil načrtovan genocid nad Tutsiji.
Hkrati poročilo navaja, da ni dokazov, da bi francoski predstavniki neposredno sodelovali pri pobijanju Tutsijev. Preiskovalci pa so Francijo obtožili, da je ovirala ruandsko preiskavo, ko je zavrnila predajo ključnih dokumentov.
Poročilo poziva Francijo, naj objavi vse dokumente
"To poročilo ne more biti zadnja beseda o vlogi francoske vlade v Ruandi. To se bo zgodilo, ko bo francoska vlada objavila vse svoje dokumente in vsem svojim uradnikom omogočila, da bodo lahko govorili svobodno," še piše v poročilu.
Francija je sicer na začetku aprila obljubila, da bo odprla ruandske arhive nekdanjega predsednika Mitterranda v okviru prizadevanj za boljše razumevanje francoske vloge v ruandskem genocidu.
Pariz je v prvem odzivu pozdravil ruandsko preiskavo. "Sporočilo ruandskega zunanjega ministrstva je pomemben korak k zbližanju obeh držav," se je na preiskavo odzval svetovalec francoskega predsednika Emmanuela Macrona, poroča Reuters.
Francoska preiskava priznava "veliko odgovornost" Francije
Skupina francoskih strokovnjakov je pred tem konec marca francoskemu predsedniku Emmanuelu Macronu predstavila svoje poročilo o vlogi Francije v genocidu v Ruandi. To navaja, da je bila "Francija zaslepljena s svojim kolonialnim odnosom do Afrike" med razvojem dogodkov. Priznava "veliko odgovornost", ne pa tudi sokrivde za genocid.
Ruandski predsednik Paul Kagame, ki se je na oblast zavihtel kmalu po genocidu, je francosko poročilo pozdravil kot "pomemben korak k skupnemu razumevanju dogodkov".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje