Novico o Rumsfeldovem odstopu je sporočil predsednik George Bush, ki je za njegovo zamenjavo predlagal nekdanjega vodjo obveščevalne agencije Cia Roberta Gatesa.
Bush je še pred tednom dni trdil, da Rumsfeld dobro opravlja svoje delo in bo ostal na položaju obrabnega sekretarja do konca njegovega predsedniškega mandata, ki se izteče leta 2008.
Odnesla ga je iraška vojna
Glavni vzrok za volilni poraz republikancev je vojna v Iraku, katere eden glavnih snovalcev je bil prav Rumsfeld.
Bush je dejal, da sta se z Rumsfeldom strinjala, da je zdaj čas za novo vodstvo v Pentagonu. Prav tako sta si bila enotna, da je potrebna sveža perspektiva za Irak, kjer po Bushevih besedah ne gre vse po načrtu in tudi ne dovolj hitro.
74-letni Rumsfeld je bil že od začetka vojne v Iraku tarča številnih kritik, ki so se po vse večjem nasilju v Iraku in naraščanju žrtev med ameriškimi vojaki, postale vse ostrejše.
Čeprav so ga nekateri imeli za velikega patriota, ki je osvežil ameriško vojsko, mu je marsikdo očital, da je slabo pripravil načrt za okupacijo Iraka, ni predvidel krvavega nasilja upornikov, vojake poslal na bojišče premalo opremljene in onečastil ameriško vojsko s škandali, kot je mučenje iraških zapornikov v zloglasnem zaporu Abu Graib.
Pred vojno v Iraku je vztrajal pri manj številčni vojski, vendar dobro tehnološko opremljeni, in se ni zmenil za priporočila nekaterih generalov, ki so menili, da je treba v Irak poslati večje število vojakov, da bi lahko uspešno izvedli povojno okupacijo.
K odstopu so ga pozivali demokrati in tudi nekateri republikanci. V ponedeljek, le dan pred volitvami, so ga k temu pozvali tudi vodilni ameriški vojaški časopisi, ki so mu očitali, da je izdal javnost, kongres in vojake.
Najmlajši in najstarejši
Rumsfeld se ponaša z nazivom najmlajšega in najstarejšega ameriškega obrambnega sekretarja. Leta 1975 ga je takratni predsednik Gerld Ford imenoval za vodjo Pentagona, ko je imel 43 let. Ko ga je Bush leta 2001 znova imenoval je postal najstarejši obrambni sekretar do zdaj.
Gates ni hotel zamenjati Teneta
Gates je lani zavrnil ponudbo, da bi ob odstopu Georgea Teneta prevzel vodenje obveščevalne agencije Cia. Ob imenovanju je dejal, da je Bushev tokratni poziv sprejel, ker so ZDA v vojni in ker ga je klical sam predsednik. Gates je Cio vodil v času, ko je bil predsednik Bushev oče George Bush starejši. Takrat je bil tudi član komisije, ki je izdelala priporočila za spremembo ameriške politike do Iraka, s čimer naj bi si po besedah sedanjega predsednika ZDA pridobil potrebno znanje in izkušnje za dosego ciljev v Iraku. Ob tem je Bush Iračanom zagotovil, da jim bodo ZDA še naprej stale ob strani.
Po odhodu iz Cie je Gates deloval v upravnih odborih različnih korporacij, leta 1996 je napisal knjigo o petih ameriških predsednikih in njihovi zmagi v hladni cojni. Sicer je bil od leta 2002 predsedniok Univerze A&M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje