Ilja Ponomarjov trdi, da je afera Skolkovo politični konstrukt. Foto: Reuters
Ilja Ponomarjov trdi, da je afera Skolkovo politični konstrukt. Foto: Reuters
Za izključitev Ponomarjova je glasovalo 413 poslancev, proti so bili le trije. Foto: Reuters

Za izključitev Ponomarjova je glasovalo 413 poslancev, proti so bili le trije, podprli pa so jo tako Združena Rusija, ki ima v parlamentu večino, kot tudi levosredinsko opozicijska Pravična Rusija, na listi katere je Ponomarjov leta 2011 prišel v parlament. Za so bili tudi liberalni demokrati in komunisti.

Ponomarjov, ena izmed redkih ruskih javnih osebnosti, kritičnih do predsednika Vladimirja Putina, je v Rusiji obtožen sodelovanja pri utaji 665.000 evrov za sklad Skolkovo, visokotehnološki državno sponzoriran projekt, ki naj bi bil ruski odgovor na ameriško Silicijevo dolino.

Ruski preiskovalci so odkrili, da je podpredsednik Skolkova Aleksej Beltjukov Ponomarjovu plačal 665.000 evrov za deset predavanj in eno raziskavo.

Vrnitev v Rusijo izključuje
Poslanec je plačilo prejel, a naj obljubljenega dela ne bi opravil oziroma naj bi ga opravil le polovično. Rusko sodišče je zaradi tega lani odredilo njegovo aretacijo, potem ko so mu na prošnjo generalnega tožilstva odvzeli poslansko imuniteto. Ponomarjov krivdo zavrača, češ da je bilo plačilo pravično glede na opravljeno delo in da gre za politično motivirane obtožbe.

Iz Rusije je pobegnil julija 2014, kmalu po tem, ko je prišla na dan afera Skolkovo, češ da bi mu sodišče zaradi neplačanega dolga lahko izdalo prepoved zapuščanja države. Vse od takrat Ponomarjov živi v ZDA in je večkrat dejal medijem, da se nima nobenega namena vrniti v Rusijo, saj da bi bilo to enako, kot da bi prostovoljno zakorakal v zapor.