Omenjeno ladjo so ruske varnostne sile zajele 20. septembra lani, le dva dni po tem, ko so skušali štirje aktivisti Greenpeacea vdreti na rusko naftno ploščad na Arktiki, ki je v lasti Gazproma. Aktivisti so na takšen način izrazili svoj protest proti črpanju nafte v arktičnem krogu.
Rusko zunanje ministrstvo je takrat sporočilo, da je dejanje aktivistov ogrozilo človeška življenja in bi lahko vodilo k okoljski katastrofi z nepredvidljivimi posledicami, zato so morali ukrepati. Sprva so 30 aretiranih aktivistov obtožili za 'pirate', pozneje so obtožbe omilili s 'huligani'.
"Nesramen poskus zastraševanja"
Aretiranim je sprva grozila 14-letna zaporna kazen, ki jo je sodišče znižalo na sedemletno kazen. Nato pa so zaradi močnega mednarodnega pritiska izkoristili možnost množične pomilostitve in Greenpeaceove aktiviste 26. decembra lani izpustili iz zapora ter jim izdali vizume. Kljub temu pa je ladja vse do danes ostala v Rusiji.
V Greenpeaceu so bili nad novico presenečeni, a so jo pozdravili in ponovno poudarili, da je bilo zadrževanje ladje nezakonito. "Celotna afera je bil nesramen poskus zastraševanja tistih, ki verjamejo, da je pridobivanje nafte na Arktiki nepremišljeno in nevarno," je dejal izvršni direktor organizacije Kumi Naidoo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje