Ob tem pa namerava dokapitalizirati banke in pomagati nekaterim državnim podjetjem, ki so se zaradi zahodnih sankcij znašla v težavah. Predstavitev protikriznih ukrepov, s katerimi bo skušala ruska vlada ublažiti posledice gospodarske krize, sovpada z odločitvijo bonitetne agencije Standars & Poor's, ki je znova znižala bonitetno oceno Rusije.
Uradna Moskva je odločitev ocenila kot politično motivirano, večjih težav, če tega ne bosta storili tudi agenciji Moodys in Fitch pa vlada ne pričakuje. "Da, odločitev agencije Standard & Poor's lahko povzroči prodajo ruskega premoženja, vendar le, če bo oceno Rusiji enako znižala še kaka agencija" je dejal finančni strokovnjak Tom Levinson.
Zmanjšanje izdatkov za 10 odstotkov
Zaradi manjših proračunskih prihodkov namerava vlada izdatke letos znižati za 10 odstotkov, a v pokojnine in socialne prejemke ne bo posegala. Ruski proračun je odvisen predvsem od prihodkov od prodaje nafte in plina, nanj pa vplivajo tudi zahodne sankcije. "Sankcije so učinkovite. Pospešujejo gospodarski zlom, ki bi nas doletel tudi brez sankcij. Kriva je Putinova politika," meni nekdanji ruski premier Mihail Kasjanov.
Zunanji ministri Evropske unije bodo na jutrišnjem zasedanju, ki bo posvečeno zaostrovanju razmer na vzhodu Ukrajine, govorili tudi o podaljšanju sankcij proti Rusiji. Te naj bi podaljšali še za šest mesecev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje