Prizor iz Avdijivke v Donecku pod ruskim nadzorom. Foto: Reuters
Prizor iz Avdijivke v Donecku pod ruskim nadzorom. Foto: Reuters

"Rusija je postavila nov tedenski in mesečni rekord glede površine zasedenega ozemlja v Ukrajini," je v poročilu ugotovil neodvisni ruski medij Agentstvo.

Novembra je ruska vojska zasedla 600 kvadratnih kilometrov, poroča ruski medij, ki navaja podatke skupine DeepState. Ta ima tesne povezave z ukrajinsko vojsko in preučuje posnetke spopadov ter pripravlja zemljevide frontne črte.

London: Ne bomo poslali svojih enot

Po medijskih poročilih, da Združeno kraljestvo in Francija razmišljata o možnosti, da ob morebitnem zmanjšanju ameriške podpore Kijevu v Ukrajino napotita svoje enote, je britanski zunanji minister David Lammy to zavrnil.

Francoski časopis Le Monde je v ponedeljek poročal, da Francija in Združeno kraljestvo "ne izključujeta" napotitve vojakov in zasebnih vojaških podjetij v Ukrajino, pri čemer se sklicuje na neimenovane vire.

Lammy je v pogovoru za italijansko La Repubblico, Le Monde in nemški Die Welt ob robu dvodnevnega zasedanja zunanjih ministrov G7 v Italiji dejal, da se dolgoletno stališče Združenega kraljestva ni spremenilo in da ne bodo pošiljali vojakov v Ukrajino.

"Zelo jasno povemo, da smo pripravljeni in še naprej podpiramo Ukrajince, zlasti z usposabljanjem, vendar obstaja dolgoletno stališče, da britanskih čet ne pošiljamo na bojišče," je dejal.

Francoski zunanji minister Jean-Noël Barrot je medtem v pogovoru za BBC v nedeljo dejal, da ne bi smelo biti omejitev pri podpori Ukrajini v njenem boju proti ruski agresiji. Na vprašanje, ali to lahko pomeni tudi napotitev francoskih enot v boj, pa je odgovoril: "Ne zavračamo nobene možnosti."

Rusija je poleti začela hitreje napredovati v vzhodni Ukrajini, ravno ko so ukrajinske sile vdrle v zahodno rusko Kursko oblast.

Rusija trenutno nadzoruje 18 odstotkov Ukrajine, vključno s celotnim polotokom Krim, z več kot 80 odstotki Doneškega bazena, ki ga sestavljata Lugansk in Doneck, in več kot 70 odstotkov Zaporoške in Hersonske oblasti. Ruska vojska nadzira tudi skoraj tri odstotke Harkovske oblasti.

Ruski predsednik Vladimir Putin trdi, da bo Rusija v Ukrajini dosegla vse svoje cilje.

Ruske sile najbolj pritiskajo v Doneški oblasti. Napredujejo proti mestu Pokrovsk in v mesto Kurahove. Generalštab ukrajinske vojske je v ponedeljek sporočil, da je vzdolž frontne črte ob mestu Kurahove potekalo 45 različno intenzivnih bitk.

Če bo Rusija prebila ukrajinsko obrambo ob tem mestu, bo lahko napredovala proti zahodu in mestu Zaporožje, lažje pa bo tudi napredovala proti Pokrovsku, pravijo ruski vojaški blogerji.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem večkrat dejal, da miru ne more biti, dokler vse ruske sile ne bodo pregnane in bo povrnjeno vse ukrajinsko ozemlje, ki ga je zasedla Rusija, vključno s Krimom.

A ukrajinska vojska je soočena s številčnejšim sovražnikom in mora prisilno mobilizirati vojake.

Rusija napadla s 188 letalniki

Medtem je ponoči ruska vojska več ukrajinskih pokrajin napadla s 188 brezpilotnimi letalniki in štirimi raketami iskander-M, so sporočile ukrajinske sile in dodale, da gre za rekordno število izstreljenih letalnikov.

Napadi so poškodovali številne objekte in ključno infrastrukturo. O žrtvah pa za zdaj ne poročajo.

Zračna obramba je sestrelila 76 letalnikov nad 17 oblastmi, 95 letalnikov pa so izgubili z radarjev oziroma so jih prestregli z elektronskim motenjem.

O napadih z letalniki je danes poročalo tudi rusko obrambno ministrstvo, ki navaja, da je zračna obramba ponoči nad šestimi oblastmi in polotokom Krim sestrelila skupno 39 ukrajinskih letalnikov. Od tega jih je 24 sestrelila nad Rostovom. Po navedbah tamkajšnjih oblasti napadi na oblast, ki meji na Ukrajino, niso zahtevali žrtev.

Preostale ukrajinske letalnike je zračna obramba prestregla v Brjansku, Belgorodu, Kursku, Voronežu, Orjolu in Krimu, poroča španska tiskovna agencija EFE.