Jedrske podmornice, balistične rakete in strateški bombniki so nosilci ruske jedrske oborožitve. Foto: EPA
Jedrske podmornice, balistične rakete in strateški bombniki so nosilci ruske jedrske oborožitve. Foto: EPA
Ruski bombnik
Rusija je polete svojih strateških bombnikov ustavila leta 1992. Razlog - pomanjkanje denarja za gorivo. Foto: EPA

O patruljiranju ruskih podmornic je prvi poročal ameriški časopis New York Times. Čeprav so podmornice zunaj ameriških ozemeljskih voda in do zdaj niso izvedle nobenih provokativnih dejanj, pa so v Washingtonu vseeno zaskrbljeni, da so se Rusi odločili za "nenavadno" misijo.

"Vsakič ko ruska mornarica naredi kaj nenavadnega, je to razlog za zaskrbljenost," je za New York Times povedal visoki predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva, ki je še pojasnil, da ruskim podmornicam sledijo, ko so se pojavile v mednarodnih ozemeljskih vodah v bližini ameriške obale.

"Vemo, kje so bile, in nas ne skrbi, da jim ne bi zmogli slediti. Skrbi nas, da so tam," je še dejal predstavnik Pentagona, kjer niso želeli ugibati, kakšno oborožitev imata obe podmornici. Ena izmed podmornic je bila v torek okoli 320 kilometrov od ameriške obale, medtem ko je druga vzpostavila stik s pristaniščem na Kubi.

Za ruskega generala to ni novica
Za skrbi ZDA pa se ne zmenijo v Rusiji, kjer je namestnik načelnika generalštaba vojske general Anatolij Nogovicin dejal, da gre za normalno delovanje, s katerim ohranjajo v kondiciji svojo mornarico. Zavrnil je, da podmorniške patrulje pomenijo vrnitev k taktikam hladne vojne, kar skrbi ZDA.

Nogovicin je komentiral poročanje New York Timesa in ob tem izrazil prepričanje, da to sploh ni novica. General je pojasnil, da je Rusija patruljiranje podmornic obnovila leta 2007, ko je znova začela izvajati tudi strateške patruljne polete bombnikov. "To je naša pravica - dolgočasili smo se, ko smo delali kroge znotraj naših meja," je ponovne polete bombnikov komentiral Nogovicin.

Med hladno vojno je Moskva redno pošiljala svoje podmornice ob ameriško obalo, a je po razpadu Sovjetske zveze opustila to navado, saj se je ruska vojska zaradi pomanjkanja sredstev začela spopadati s hudimi težavami. Kot rešitelj se je pojavil predsednik Vladimir Putin, ki se je odločil, da bo s temeljito modernizacijo ruski vojski znova povrnil nekdanji ugled.

Prav Putin je pred dvema letoma ukazal obnovitev poletov strateških bombnikov, kar pri Američanih ni povzročilo prevelike panike, saj so zatrdili, da ne gre za vojaško grožnjo, ampak predvsem za simbolno razkazovanje moči.