Mark Rutte in Jens Stoltenberg. Foto: Reuters
Mark Rutte in Jens Stoltenberg. Foto: Reuters

57-letni Rutte, ki je že četrti Nizozemec na čelu zavezništva v njegovi 75-letni zgodovini, je danes v okviru posebnega zasedanja Severnoatlantskega sveta od Stoltenberga prevzel vodenje 32-članskega zavezništva. Stoltenberg je ob tem svojemu nasledniku simbolično predal tudi kladivo za vodenje sej.

Ob prihodu na sedež Nata v Bruslju, kjer je potekala predaja poslov, je novi generalni sekretar med tremi prednostnimi nalogami zavezništva navedel nadaljnjo podporo Kijevu pri njegovem spopadanju z rusko agresijo.

"Zagotoviti moramo, da bo Ukrajina prevladala kot suverena, neodvisna in demokratična država," je povedal.

Sorodna novica Stoltenberg odhaja z mesta generalnega sekretarja Nata

Rutte bi krepil odvračalno držo in partnerstva

Prav tako pa sta po Ruttejevih besedah pomembni drugi dve prednostni nalogi. Ena od teh je okrepitev odvračalne in obrambne drže Nata, pri čemer je treba za vojske nameniti več proračunskih sredstev. Tretja prioriteta pa je poglobitev partnerstev s tretjimi državami.

"Ena stvar se zagotovo ne bo spremenila, to je Natovo osnovno poslanstvo, da branimo naše ljudi, narode in seveda vrednote," je še povedal ob prihodu na sedež zavezništva.

Svojemu predhodniku se je zahvalil za uspešno vodenje zavezništva v zadnjih desetih letih in za prijateljski odnos, ki sta ga začela graditi leta 2010 kot premierja svojih držav na vrhu Nata v Lizboni. Poudaril je, da je predaja vodenja v zadnjih mesecih potekala brezhibno.

Zdaj že nekdanji generalni sekretar Stoltenberg je izrazil prepričanje, da zavezništvo pušča v varnih rokah. "14 let je bil premier, vodil je štiri različne koalicijske vlade, tako da ve, kako sklepati kompromise in iskati konsenz. To so veščine, ki so tu na Natu zelo cenjene," je v izjavi ob skupnem prihodu na sedež Nata v belgijski prestolnici povedal o svojem nasledniku.

Zvezo 32 evropskih in severnoameriških držav Rutte prevzema v času naraščajočih napetosti v svetu, vključno z vojno na evropski celini. Na nadaljnjo podporo zavezniških držav Ukrajini, pa tudi vlogo ZDA v Natu, bi lahko pomembno vplival izid ameriških predsedniških volitev čez nekaj več kot mesec dni.

Novega generalnega sekretarja morebitni vpliv izida volitev v ZDA na enotnost v zavezništvu ne skrbi. Dodal je, da zelo dobro pozna tako republikanskega kandidata Donalda Trumpa kot demokratsko kandidatko Kamalo Harris in da bo lahko sodeloval z obema.

Mark Rutte iz rok Jensa Stoltenberga prevzel vodenje zveze Nato