![Usiad ima okoli 10.000 zaposlenih, od katerih jih dve tretjini delata v tujini. Foto: Reuters Usiad ima okoli 10.000 zaposlenih, od katerih jih dve tretjini delata v tujini. Foto: Reuters](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2025/02/08/66418945.jpg)
Sodnik Carl Nichols je to storil po tožbi dveh sindikatov zaposlenih, ki je bila vložena v četrtek, potem ko je vlada napovedala, da bo odredila prisilni plačan dopust za 2200 uslužbencev agencije Usaid, ki so na delovnih mestih v ZDA.
Nichols je razsodil, da potrebuje čas za odločanje o primeru, v tem času pa je pošiljanje zaposlenih na dopust prepovedano, poroča ameriška televizija ABC. Sodnikova prepoved bo veljala najmanj do 14. februarja.
Predsednik ZDA Donald Trump namerava vseh 10.000 zaposlenih v Usaidu, razen 611 ljudi, poslati na plačan dopust. 500 zaposlenih je že bilo poslanih na dopust, še 2200 pa naj bi se jim pridružilo v petek ob polnoči.
Trump govori o "radikalno levih norcih"
"Usaid vodijo radikalno levi norci. Toliko povsem nepojasnjenih prevar. Korupcija je na ravni, ki se redko vidi," je Trump brez utemeljitve v petek zvečer sporočil na svojem družbenem mediju Truth Social. Trump je nad Usaid poslal urad za vladno učinkovitost (Doge), ki ga vodi milijarder Elon Musk.
Sindikata sta v tožbi trdila, da predsednik krši ustavo in škoduje delavcem s poskusi ukiniti agencijo. Opozorila sta, da lahko agencijo ukine le kongres. Predstavnik pravosodnega ministrstva Brett Shumate, ki zastopa stališče vlade, pa je sodniku dejal, da se je predsednik "odločil, da sta v Usaidu korupcija in goljufije".
Sodnik Nichols se je strinjal s sindikatoma in dejal, da bi delavci utrpeli "nepopravljivo škodo", če sodišče ne bo ukrepalo, medtem ko v tem primeru vlada škode ne bi utrpela.
Odločil je, da se vsi zaposleni, ki so bili poslani na dopust, vrnejo na delovno mesto. V sredo bo presodil o prošnji za daljšo prekinitev namer vlade.
Kot poroča BBC, so medtem s sedeža Usaida v Washingtonu že odstranjevali in zakrivali znake agencije.
Ustavili programe testiranja zdravil
Nekaj ur po prevzemu položaja predsednika 20. januarja je Trump podpisal izvršni ukaz za ustavitev skoraj vse pomoči tujini, dokler ne pregledajo, ali je pomoč v skladu z njegovo politiko.
Ukaz je pomenil tudi konec dela za Usaid, ki v 120 državah, tudi v najrevnejših območjih na svetu, izvaja zdravstvene in druge programe.
Zamrznitev dela agencije že ogroža življenja po svetu. Po poročanju televizije MSNBC so med drugim na hitro ustavili programi testiranja zdravil, sodelujoči bolniki pa nimajo dostopa do zdravstvene pomoči.
Nekdanja vodja Usaida v času predsednika Joeja Bidna in nekdanja veleposlanica ZDA pri ZN-u Samantha Power je bila kritična do Trumpove poteze in obenem navrgla še očitka zoper Kitajsko: "Priča smo najhujši zunanjepolitični neumnosti v zgodovini ZDA. Prihodnje generacije se bodo čudile, da kitajski ukrepi niso zmanjšali ameriškega ugleda in varnosti, ampak je to storil ameriški predsednik z milijarderjem, ki najprej strelja in šele potem meri."
![Milijarder Elon Musk je postal tesni Trumpov sodelavec. Foto: Reuters Milijarder Elon Musk je postal tesni Trumpov sodelavec. Foto: Reuters](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2025/02/08/66419376.jpg)
Sodni udarec tudi v primeru dostopa do podatkov
Medtem je okrožni sodnik Paul A. Engelmayer uradu za vladno učinkovitost, ki ga vodi Musk, zgodaj zjutraj z odredbo preprečil dostop do osebnih in finančnih podatkov na ministrstvu za finance, poroča francoska tiskovna agencija AFP, ki se sklicuje na sodne dokumente.
Odredba sodnika omejuje dostop do plačilnih sistemov in drugih podatkov ministrstva za finance "vsem politično imenovanim, posebnim vladnim uslužbencem in vladnim uslužbencem", ki niso s finančnega ministrstva.
Začasna odredba, ki naj bi veljala do 14. februarja, določa tudi, da morajo vsi, ki so pridobili podatke finančnega ministrstva po inavguraciji predsednika Trumpa 20. januarja nemudoma uničiti vse kopije dokumentov.
Digitalni urad je doslej skrbel za posodobitve in učinkovitost vladne računalniške opreme, Trump pa je njegova pooblastila razširil na učinkovitost celotne zvezne vlade, s čimer je Musku omogočil dostop do najbolj občutljivih podatkov zvezne vlade. Demokrati trdijo, da je to nezakonito.
Največji sindikat v ZDA AFL-CIO in Združenje upokojencev sta v ponedeljek vložila tožbo proti uradu Doge. Želita mu preprečiti dostop do elektronskega plačilnega sistema finančnega ministrstva, a Muskovi nameščenci dostop že imajo.
V petek je Muskova ekipa dosegla prvo sodno zmago. Zvezni sodnik John Bates je namreč zavrnil zahtevo sindikalnih organizacij, da ji onemogoči dostop do podatkov ministrstva za delo, poroča portal Politico.
Sodnik je izrazil razumevanje za sindikalno zahtevo in menil, da Muskov dostop predstavlja grožnjo zasebnosti podatkov, a je razsodil, da sindikati niso upravičeni vložiti zahteve za blokado dostopa.
Zaposleni na ministrstvu so dan prej Muskovim sodelavcem onemogočili dostop do ministrstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje