Hegseth je obtožen spolnega napada, imel je tudi težave z alkoholom. Foto: Reuters
Hegseth je obtožen spolnega napada, imel je tudi težave z alkoholom. Foto: Reuters

Odločilni glas za potrditev je v petek zvečer moral prispevati podpredsednik ZDA J. D. Vance. Proti 44-letnemu kandidatu predsednika Donalda Trumpa so glasovali vsi demokratski člani senata in trije republikanci – njihov nekdanji vodja Mitch McConnell ter senatorki Lisa Murkowski z Aljaske in Susan Collins iz Maina, poroča ameriška televizija CNN.

To je šele drugič v zgodovini, da je moral podpredsednik ZDA prispevati odločilni glas večine za potrditev vladnega kandidata. Pred tem je moral – tudi v času Trumpovega predsednikovanja – podpredsednik Mike Pence leta 2017 prispevati odločilni glas za ministrico za izobraževanje Betsy DeVos.

Hegsethova kandidatura je bila sporna od vsega začetka zaradi obtožb o spolnem napadu na neimenovano žensko v hotelski sobi v Kaliforniji leta 2017, zlorabi alkohola, tudi na službenih dogodkih, in slabem finančnem upravljanju dobrodelnih organizacij za veterane. Hegseth je vse zanikal.

Trump je v petek zvečer novinarjem povedal, da so ZDA dobile odličnega ministra za obrambo.

Hegseth, ki je kot vojak sodeloval v vojnah v Iraku in Afganistanu, je napovedal, da bo prenovil ministrstvo za obrambo in mu povrnil bojevniški duh. Ministrstvo ima več kot tri milijone zaposlenih, kar vključuje tako vojake kot civiliste, njegov letni proračun pa znaša 849 milijard dolarjev.

Republikanska senatorka Murkowski je dejala, da je glasovala proti, ker Hegseth nima značaja, ki je potreben za vodenje obrambnega ministrstva.

Vodja senatne manjšine demokrat Chuck Schumer je že v petek zjutraj kritiziral Hegsetha in ga označil za enega najbolj nestanovitnih, nekvalificiranih in neprimernih kandidatov za ministra.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Tudi Kristi Noem potrjena za ministrico

V soboto so senatorji na položaj ministrice za domovinsko varnost ZDA potrdili Kristi Noem. V zgornjem domu kongresa, kjer imajo republikanci tesno večino, je njeno imenovanje podprlo 59 senatorjev, 34 jih je glasovalo proti.

Noem je na zaslišanju v senatu pred dnevi južno mejo ZDA označila kot "vojno območje" in največjo varnostno grožnjo državi. Boj proti nezakonitim prehodom meje pa je poudarila kot prioriteto svojega mandata.

Na čelu ministrstva za domovinsko varnost bo odgovorna za več kot 260.000 zveznih uslužbencev, kar je tretje največje ministrstvo v ZDA, takoj za Pentagonom in ministrstvom za veterane, poroča AFP.

Kristi Noem bo vodila agencije, ki so odgovorne za program Donalda Trumpa za deportacije, pa tudi za mejno varnost, kibernetsko varnost in odzivanje na naravne nesreče.

Dozdajšnja guvernerka Južne Dakote bo od Alejandra Mayorkasa prevzela ministrstvo, ki so ga v ZDA ustanovili po napadih 11. septembra 2001. V njegovem okviru med drugim delujeta tudi zvezni agenciji za carine in zaščito meje (CBP) ter uveljavljanje zakonodaje o priseljevanju (ICE).