Bidnova prepoved se nanaša na celotno obalo Atlantskega oceana, vzhodni del obale Mehiškega zaliva, na obalo Tihega oceana ob Kaliforniji, Oregonu in Washingtonu ter na del Beringovega morja ob Aljaski.
"Podnebna kriza še naprej ogroža skupnosti po vsej državi. V času, ko prehajamo na čiste vire energije, je zdaj pravi trenutek, da obalo zaščitimo za naše otroke in vnuke," je dejal Biden in dodal, da raba oceanskih virov in razmeroma majhen potencial za proizvodnjo fosilnih goriv na teh območjih ne opravičujeta okoljskih, javnozdravstvenih in gospodarskih tveganj.
Bidnova prepoved nima datuma izteka, čeprav bi bila lahko njena razveljavitev pravno in politično težavna, je Trump, ki se zavzema za obsežno povečanje proizvodnje fosilnih goriv, že napovedal, da jo bo odpravil.
"To je smešno. Takoj jo bom odpravil," je v radijskem intervjuju dejal novoizvoljeni ameriški predsednik, ki bo položaj uradno prevzel 20. januarja. Po njegovih besedah ima to pravico storiti.
Že ko so ameriški mediji konec prejšnjega tedna poročali, da bo Biden izdal takšno prepoved, je Trumpova tiskovna predstavnica Karoline Leavitt to označila za "sramotno odločitev, ki je namenjena političnemu maščevanju tistim, ki so Trumpu podelili mandat za povečanje naftnega vrtanja in znižanje cen plina".
Bidnovo potezo so medtem pozdravile okoljevarstvene organizacije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje