Biden je zaostril svoj pristop k varovanju meje, saj se je priseljevanje izkazalo za glavno vprašanje za Američane v času pred predsedniškimi volitvami 5. novembra, kjer se bo soočil z nekdanjim predsednikom Donaldom Trumpom, ki je obljubil obsežne varnostne ukrepe na meji za zajezitev migracij prek južne meje.
"Za Bidna je varnost ameriških družin vedno na prvem mestu. Zato napoveduje zgodovinski izvršni ukrep, ki bo migrantom ob nezakonitem prestopu meje preprečil pridobitev zatočišča," je sporočil tiskovni predstavnik Bele hiše Andrew Bates.
"Cilj je zavarovati našo mejo in hkrati ohraniti zakonito priseljevanje v skladu z našimi vrednotami. Med ukrepi, ki jih sprejemamo danes, in politikami iz Trumpove dobe je več razlik. Trumpova vlada je napadla skoraj vse vidike sistema priseljevanja ter to storila na sramoten in nečloveški način. Ukrepi, ki jih sprejemamo danes, bodo veljali le v času najgostejših prestopov meje," je novinarjem po poročanju Politica povedal neimenovani predstavnik ameriške vlade.
V skladu z ukrepom se meja začasno zapre, ko povprečno tedensko število nezakonitih prestopov preseže 2500, a ker je povprečje v tem trenutku že preseženo, bodo mejo ob polnoči zaprli za najmanj dva tedna. Mejo sicer lahko po Bidnovem ukrepu spet odprejo takoj, ko bo povprečno število nezakonitih prestopov meje v sedmih dneh padlo pod 1500.
Ukaz predvideva izjeme
Še vedno bodo sicer veljale številne izjeme, med drugim za otroke brez spremstva, nekatere žrtve trgovine z ljudmi, migrante z resnimi zdravstvenimi težavami ali tiste, ki bi bili v smrtni nevarnosti, če bi jih poslali nazaj.
V skladu z načrtovanimi ukrepi bi lahko uradniki po poročanju televizije CBS hitro izgnali migrante, ki nezakonito vstopijo v ZDA, ko bo dosežen dnevni prag. Pod Bidnovo vlado so doslej na meji med nezakonitim prehodom prijeli več kot 6,4 milijona migrantov, kar je rekord vseh vlad.
Predsednik ZDA je pozneje v navzočnosti županov nekaterih obmejnih mest tudi podpisal ukrep, ki ga je predsednik predstavniškega doma kongresa Mike Johnson označil za "fasado". "Prišel sem, da naredim to, česar republikanci v kongresu nočejo – sprejeti nujne ukrepe za zavarovanje naše meje. Dajmo rešiti problem in se nehajmo prepirati o njem," je ob podpisu izvršnega ukaza izjavil Biden.
Najverjetneje bo predsednikov izvršni ukaz predmet tožb, in to tako zagovornikov priseljevanja kot tudi republikancev, še poroča televizija CBS.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje