Porota je po sedmih dneh pogovorov odločila, da je Holmes kriva goljufije in zarote, oprostili pa so jo po treh točkah, v katerih so ji očitali, da je zavajala svoje stranke, ki so plačale za preiskave. Za tri točke obtožnice, povezane s posameznimi vlagatelji v podjetje, se porota ni mogla odločiti o krivdi.
Elizabeth Holmes je krivdo ves čas zanikala in trdila, da ni želela nikogar prevarati. Dodala je, da so bili za kakovost preiskav odgovorni drugi v podjetju.
Kdaj ji bodo izrekli kazen, še ni znano. Grozi ji do 80 let zaporne kazni, a bo po poročanju ameriških medijev zelo verjetno dobila mnogo nižjo kazen. Na kazen se bo verjetno pritožila.
Uporabljali običajne naprave
Tožilci so tako uspešno dokazali, da je danes 37-letna podjetnica med letoma 2010 in 2015 prevarala več zasebnih vlagateljev. Trdila je namreč, da njeno podjetje, ki se je ukvarjalo s hitrimi krvnimi testi, za kakovostno preiskavo potrebuje le nekaj kapljic krvi iz prsta. Vztrajala je, da v ta namen uporabljajo revolucionarne najsodobnejše naprave, v resnici pa so imeli v podjetju običajno opremo podjetja Siemens.
Podjetje Theranos je ustanovila leta 2003, ko je bila stara le 19 let, in kmalu postala "čudežna ženska" Silicijeve doline in ljubljenka ameriškega poslovnega sveta. Leta 2015 je revija Forbes njeno premoženje ocenila na 4,5 milijarde dolarjev. V svoje posle je zvabila tudi znane premožneže, na primer medijskega magnata Ruperta Murdocha.
Njena hišica iz kart se je začela sesuvati leta 2015, ko je Wall Street Journal objavil niz člankov, v katerih je podvomil o točnosti in natančnosti Theranosovih naprav. Prva obtožnica proti Elisabeth Holmes je bila vložena leta 2018, ko je bil obtožen tudi njen poslovni in zasebni partner Ramesh "Sunny" Balwani. Tudi Balwani krivdo zanika, sojenje njemu se bo začelo čez nekaj časa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje