Sodišče namreč ugotavlja, da ni dokazov, da je bil Rodríguez vpleten ali da je drugim ukazal sodelovanje v genocidu v času večdesetletnega konflikta v državi.
V času vojne, ki se je začela leta 1960 in uradno končala leta 1996, je bilo ubitih več kot 200.000 ljudi, še 43.000 pa jih je pogrešanih. Kot poroča Al Džazira, je bilo več kot 80 odstotkov žrtev pripadnikov avtohtonega ljudstva Majev.
Predsednica sodišča María Eugenia Castellanos je dejala, da so bila proti "civilnemu prebivalstvu storjena nečloveška dejanja". Dejala je, da so ganjeni zaradi neštetih pričevanj preživelih, ki so govorili o tem, kako so vojaki izvajali poboje, pokole, posilstva, ugrabitve otrok, bombardiranja, pregone in prisilna stradanja.
Rodríguez je bil skupaj z nekdanjim diktatorjem Efraínom Ríosom Monttom obtožen izvedbe pokola skoraj 1.800 civilistov v majevski pokrajini Ixil, 225 kilometrov severozahodno od glavnega mesta Ciudad de Guatemala, med marcem 1982 in julijem 1983. V tem času je izginilo še več deset tisoč ljudi.
Vodja vojaške obveščevalne službe bi gotovo vedel za zločine
Sodnica Sara Yoc, ki je imela odklonilno mnenje v primeru Rodrígueza, je dejala, da je nekdanji vodja vojaške obveščevalne službe gotovo vedel, da je vojska izvajala genocid in zločine proti človečnosti. Njegova naloga je bila po besedah sodnice opazovati in nadzirati zbiranje obveščevalnih podatkov v vseh pokrajinah, vključno s pridobivanjem podatkov s pomočjo mučenja. "Zame je Rodríguez odgovoren za genocid," je dejala.
Sodba je prišla pet let po tem, ko je bil Ríos Montt, ki je oblast prevzel z vojaškim udarom leta 1982, obsojen za genocid in zločine proti človečnosti. Takrat je bil Rodríguez oproščen. Tisti razsodbi pa je kmalu razveljavilo ustavno sodišče, zaradi česar je moral biti velik del sojenja ponovljen. Spet se je začel lani oktobra. Ríos Montt, ki se novega sojenja zaradi demence ni mogel udeležiti, je pri 91 letih lani umrl.
Rodríguez je pred razsodbo v sredo kakršno koli vpletenost v zločine zanikal. "Prepričan sem, da sem nedolžen," je dejal na sodišču. "Nisem počel niti ukazal, da se počnejo vse te stvari, ki naj bi se zgodile," je dejal.
Zločin je bil, odgovornih ni
Edwin Canil, predsednik Združenja za spravo in pravico, je dejal, da je kljub oprostilni sodbi v primeru Rodrígueza odločitev, da je šlo za genocid, ključna. "To je ogromna stvar za to državo," je dejal. Obenem pa je opozoril na protislovnost same sodbe, ki potrjuje genocid, a nikogar ne obsoja. "Zločin je bil storjen, a nihče ni odgovoren," je opisal odločitev sodišča.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje