
Sobotni protesti so se nanašali na več ukrepov predsednika ZDA Donalda Trumpa in tudi ministrstva za učinkovitost vlade (Doge), ki uresničuje Trumpove pobude za zmanjšanje števila delovnih mest v vladi in drugih izdatkov, na gospodarske ukrepe, vmešavanje v delovanje univerze Harvard ter na nepripravljenost njegove administracije, da bi omogočila vrnitev Abrega Garcie, državljana Salvadorja, ki je bil pomotoma deportiran iz ZDA, poroča BBC. Protestniki so izrazili tudi zaskrbljenost, da Trump ogroža dolgo spoštovane ustavne norme, vključno s pravico do poštenega sojenja.
Protesti, ki jih organizira skupina 50501, kar pomeni "50 protestov, 50 zveznih držav, 1 gibanje", so večinoma potekali mirno, načrtovani pa so bili tako, da sovpadejo z 250. obletnico začetka ameriške revolucionarne vojne. Številni protestniki so na protestih tako nosili transparente z napisom "brez kraljev", kar se nanaša na obletnico začetka revolucije proti angleški oblasti. Organizatorji protestov sicer na svoji spletni strani navajajo, da so protesti hiter in decentraliziran odziv na protidemokratična in nezakonita dejanja Trumpove vlade
Politični protesti so sicer v ZDA vse pogostejši. V začetku tega meseca se je na največjih vsedržavnih protestih proti Trumpu, odkar se je vrnil v Belo hišo, zbralo več sto tisoč Američanov. Skupina 50501 naslednji protest napoveduje 1. maja.
Javnomnenjske ankete kažejo, da podpora Trumpu pada
Najnovejše raziskave javnega mnenja ameriškega inštituta Gallup kažejo, da Trumpovo delo v prvem četrtletju njegovega mandata podpira 45 odstotkov Američanov, kar je večja podpora, kot jo je Trump užival v istem obdobju njegovega prvega mandata, ko ga je podpiralo 41 odstotkov. Kljub temu pa je ta podpora precej nižja od 60 odstotkov, kolikor znaša povprečna podpora, ki so jo v prvem četrtletju mandata uživali vsi predsedniki ZDA, izvoljeni med letoma 1952 in 2020.
Trumpova priljubljenost glede na javnomnenjske ankete sicer pada, zlasti na področju gospodarstva. Ko je januarja prevzel funkcijo, je imel namreč po podatkih Gallupa 47-odstotno podporo. Tudi po raziskavi, ki jo je za Reuters opravila agencija Ipsos, je njegova priljubljenost od dneva inavguracije s 47 odstotkov padla na 43 odstotkov. V isti anketi je le 37 odstotkov anketirancev podpiralo Trumpove ukrepe na področju gospodarstva, medtem ko jih je bilo ob inavguraciji takšnih 42 odstotkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje