Za vkrcanje na letalo je sicer dovolj že hitri test. Karanten ali takojšnjih testiranj ob pristanku v ZDA za zdaj ne bo. "Vsi letalski potniki, ne glede na državljanstvo ali cepilni status, bodo morali pred vstopom na letalo, namenjeno v ZDA, pokazati negativni izvid testa na koronavirus," je sporočil ameriški center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC). Dodali so, da so se za ta ukrep odločili zato, ker je treba "hitro ukrepati in si prizadevati za omejitev širjenja različice omikron v ZDA". Dodali so, da bi lahko novo pravilo veljalo le kak teden.
Za tiste tujce, ki bodo v ZDA vstopili prek kopenske meje s Kanado in Mehiko, ta novost ne velja.
Do sredine marca maske obvezne na javnem prometu in v zaprtih prostorih
Ob tem je vlada predsednika Joeja Bidna uvedla še nekaj novih ukrepov, vendar pa za zdaj ne bo nobenih novih omejitev za gospodarstvo in družbo. Med novimi ukrepi je zahteva, da zasebne zavarovalnice krijejo stroške testiranja na domu. S tem bo imelo 150 milijonov Američanov zastonj ali poceni dostop do testov, za vse druge, ki so pokriti z zveznima zdravstvenima sistemoma medicaid (za revnejše) in medicare (za starejše), pa bo zvezna vlada uvodoma zagotovila 50 milijonov domačih testov. Podaljšali so tudi zahtevo za nošenje mask v javnem prometu oziroma v zaprtih javnih prostorih in tudi na prostem, kjer so velike množice do sredine marca. Veljavnost ukaza bi sicer potekla januarja. Zvezna vlada je oblikovala tudi 60 ekip, ki lahko zveznim državam priskočijo na pomoč v primeru hitre rasti okužb ali hospitalizacij.
Biden je o svoji strategiji proti covidu-19 govoril v četrtek na Nacionalnem inštitutu za zdravje v Marylandu pri Washingtonu. Poudaril je, da ta kljub pojavu nove različice ne načrtuje novih zapiranj. Proti omikronu se nameravajo bojevatti s spodbujanjem cepljenja in s testiranjem. "Proti novi različici se bomo bojevali z znanostjo in s hitrostjo, ne pa s kaosom in zmedo," je dejal Biden, ki je sicer zaradi omikrona že uvedel prepoved poletov iz nekaterih afriških držav. V ZDA so omikron doslej potrdili v dveh primerih: v Kaliforniji in Minnesoti.
"Strokovnjaki pravijo, da bo število primerov covida-19 v naslednjih tednih in čez zimo raslo, zato moramo biti pripravljeni," je dejal Biden in med drugim kritiziral politizacijo ukrepov proti pandemiji. "Res je žalostno, da so ukrepi, kot sta nošenje mask in cepljenje, postali predmet grdih delitev," je dejal predsednik ZDA.
Bidnova vlada meni, da je najučinkovitejše sredstvo boja proti covidu-19 cepljenje, kar velja tudi za omikron, pri katerem še ni popolnoma jasno, kako nevaren je oziroma ali trenutna cepiva vključno s poživitvenim odmerkom ščitijo pred resno boleznijo.
V ZDA se lahko s poživitvenim odmerkom cepi 100 milijonov ljudi, ki so že prejeli po dva odmerka cepiv Pfizerja in Moderne oziroma odmerek cepiva podjetja Johnson & Johnson.
Necepljenih še 43 milijonov odraslih
Prepričevanje cepljenih za poživitveni odmerek bo lažje kot prepričevanje tistih, ki cepiva še vedno zavračajo. V ZDA se doslej še ni cepilo približno 43 milijonov odraslih. S poživitvenim odmerkom pa se je doslej cepilo okoli 42 milijonov ljudi.
Bidnove zahteve, da večja podjetja obvezno cepijo svoje zaposlene, so obtičale na sodiščih, zato predsednik podjetja poziva, naj to storijo prostovoljno, da bodo lahko poslovala naprej brez večjih motenj.
Starejši od 63 let bodo dobili pozive, naj se cepijo s poživitvenim odmerkom, pri čemer bo sodelovala tudi največja organizacija starejših Američanov AARP. Za zdaj se lahko s poživitvenim odmerkom v ZDA cepijo starejši od 18 let, in sicer pol leta po prejemu drugega odmerka Moderne ali Pfizerja oziroma dva meseca po prejemu cepiva proizvajalca Johnson & Johnson.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje