"Izjava z vrha v Singapurju nima nobene definicije jedrske razorožitve, nobenega urnika, nobenih podrobnosti glede verifikacije. Najhuje pa je to, da so se ZDA v zameno za to odpovedale skupnim vojaškim vajam z Južno Korejo," je menil predsednik sveta za mednarodne odnose Richard Haas, ki je sicer zadovoljen, da so se ZDA vsaj začele pogovarjati s Severno Korejo in je nevarnost jedrske vojne, vsaj začasno, odložena.
"Predsednik je očitno dal koncesije v zameno za meglene obljube, ki se niti ne približajo jasni in celoviti jedrski razorožitvi," je prepričana voditeljica demokratov v kongresu Nancy Pelosi. Celo vodja senatne večine, republikanec Mitch McConnell, je v pozitivnem ozračju zadržano dejal, da gre za pomemben korak naprej in hkrati izrazil mnenje, da Severni Koreji ne gre zaupati.
Seznam pozitivnih odzivov
Bela hiša je po vrhu pripravila seznam pozitivnih odzivov na vrh. Navaja čestitke McConnella in predsednika predstavniškega doma kongresa Paula Ryana, ki sta leta 2008 zelo nasprotovala zamislim o pogovorih med ZDA in Severno Korejo. Seznam pohval se nadaljuje z množico republikanskih kongresnikov in senatorjev. "Do ključnega vrha prihaja zaradi Trumpovega vodstva in neomajne odločenosti, da naredi svet varnejši," je dejal senator iz Georgie Sony Perdue. Podobno so izjavljali tudi drugi republikanci, ki so si oddahnili, da lahko po dolgem času končno hvalijo svojega predsednika zaradi pobude, ki so jo pred leti zavračali kot izdajalsko.
Leta 2008 je namreč takratni predsedniški kandidat demokratov in kasnejši predsednik ZDA Barack Obama namignil, da bi se bilo morda pametno pogovarjati tudi z nasprotniki ZDA, kot so na primer voditelji Irana, Severne Koreje in podobnih "malopridnih" držav. Republikanski komentatorji, kot je zdajšnji Trumpov svetovalec za nacionalno varnost John Bolton, so takrat opozarjali, da gre za izdajo nacionalnih interesov, da se "s kriminalci" ne gre pogovarjati in podobno. Takšno je bilo takrat tudi stališče Trumpa, ki je bil pozneje še posebej jezen na mednarodni sporazum o iranskem jedrskem programu, čeprav je ta prinesel veliko večja zagotovila proti iranskemu jedrskemu programu, kot to, kar sta v Singapurju podpisala Trump in Kim.
Jedrska razorožitev Severne Koreje
Donald Trump in Kim Džong Un sta v torek v Singapurju podpisala dogovor, v katerem se je Severna Koreja obvezala k popolni jedrski razorožitvi, ZDA pa bodo končale vojaške vaje na Korejskem polotoku. Za skoraj 30.000 ameriških vojakov v Južni Koreji je bila to velika novica, na katero jih ni nihče pripravil. Nobenega dvoma sicer ni, da so jo pozdravili v upanju, da se kmalu vrnejo domov.
Gospodarske sankcije proti Pjongjangu za zdaj ostajajo. Politični analitiki so sicer skeptični, da bi srečanje lahko obrodilo sadove, saj sporazum še ni podpisan, glede na muhavost obeh strani pa bi lahko v vsakem trenutku ena ali druga stran odstopila od izrečenih besed.
Spomnimo, ameriški predsednik Donald Trump je odstopil od pariškega podnebnega sporazuma, pa čeprav so ZDA med večjimi onesnaževalkami okolja, iranskega jedrskega sporazuma in sporazuma o prosti trgovini v Tihem oceanu. Uvedel je enostranske carine proti zavezniškim državam, kar je vodilo do velikega nelagodja na vrhu skupine sedmih najrazvitejših držav sveta (G7) v Quebecu, na katerem je Trump voditelje sedmih držav pozval, naj v skupino znova vključijo Rusijo (G8).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje