Razrešena sta bila 84-letni nekdanji nadškof Francisco Jose Cox Huneeus in 53-letni nekdanji škof Marco Antonio Ordenes Fernandez, na odločitev papeža pa se ne moreta pritožiti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Prepoved opravljanja duhovniškega poklica je najhujša kazen za duhovnike v Katoliški cerkvi, pomeni pa, da je storilcu tako javno kot zasebno prepovedano opravljati kakršne koli duhovniške naloge.
Poteza bi po poročanju Reutersa lahko oznanjala začetek konkretnega ukrepanja proti duhovnikom, ki so spolno zlorabljali mladoletnike. Papež je v zadnjem času večkrat spregovoril o temi spolnih zlorab in napovedal ukrepanje, trenutno pa v Vatikanu poteka škofovska sinoda na temo mladi in Cerkev. Afere poleg Čila pretresajo še Nemčijo, ZDA in Avstralijo.
V Čilu preiskujejo 167 klerikov
V Čilu so v zadnjih mesecih razkrili številne nove primere spolnih zlorab otrok od duhovnikov. Po podatkih z začetka septembra v Čilu zaradi spolnih zločinov, storjenih v tej južnoameriški državi od leta 1960, preiskujejo 167 duhovnikov in škofov.
Zaradi škandala v povezavi s spolnimi zlorabami otrok znotraj čilske Katoliške cerkve je maja 34 čilskih škofov papežu Frančišku ponudilo svoj odstop. Frančišek je za zdaj skupno sprejel sedem odstopov.
Papež Frančišek se je sicer zaradi škandala že večkrat opravičil Čilencem in priznal, da Cerkev ni poslušala in se ni odzvala na obtožbe. Tudi Katoliška cerkev v Čilu je priznala svoje napake pri obravnavi spolnih zlorab duhovnikov in se opravičila žrtvam. Izrazila je pripravljenost sodelovati s tožilci.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje